• دوشنبه ۲۱ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-6684-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مشکلات اصناف و گرانی در ستاد تنظیم بازار خاش مورد بررسی قرار گرفت

رئیس شورای اسلامی شهرستان خاش با برشمردن نقش ارزشمند اصناف و اتحادیه‌های صنفی و بازاریان در جهت تامین اهداف نظام اسلامی و خدمت شایسته به مردم گفت: اصناف با انجام وظایف خود در مبحث تولید و اشتغال و تامین نیازهای مردم موثر عمل کرده اند و خدمات این قشر قابل تجلیل است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، عیدمحمد قلندرزهی در ستاد تنظیم بازار این شهرستان افزود: اصناف با انصاف تاکنون با کارهای ارزشمند خود برای جلب رضایت عموم تلاش کرده اند اما برخی از سودجویان در صف اصناف به اقتصاد کشور ضربه وارد کرده و مشکلات فراوانی را به مردم وارد می کنند.

قلندرزهی با تاکید بر تکریم انسانی در بازار ادامه داد: مقابله با معضلات گرانی مرغ و میوه، نظارت بر فعالیت خبازی ها، جمع آوری صنوف آلاینده و ایجاد بازارهای شهری و غیره در خاش نیازمند حضور فعال اصناف و اتحادیه های صنفی فعال بوده که با اهرم های نظارتی و کنترلی بیشتر می توان به کاهش مشکلات با سیاست تنبیه و تشویق کمک کرد.

رئیس شورای شهرستان خاش نقش اتحادیه های صنفی را در جهت یکسان سازی قیمت ها و پایش و کنترل بازار و برطرف کردن شائبه های گرانی مهم ارزیابی کرد.

ایوب کرد عضو شورای اسلامی شهر خاش هم با تاکید بر اصول زندگی شهرنشینی و انجام وظایف شهروندی و تلاش برای حفظ حقوق اقشار مردم گفت: گرانی و وضعیت بد اقتصادی و شرایط دشوار تحریم و فشارها از دردهای بزرگ بوده که در کشور ریشه دارد و مبحث عرضه و تقاضا دارای اهمیت است که انتظار داریم با در نظر گرفتن شرایط جامعه خدمات شایسته ای به مردم ارائه شود.

وی اهمیت ساماندهی معابر و رفع سد های معبر و نیز ساماندهی صنوف مزاحم، میوه فروشان دوره گرد و جمع آوری مواد غذایی فاسد در شهر خاش تاکید کرد و اظهار کرد: نصب تابلوهای دیجیتال در سردرب مکان های صنفی و خدماتی به زیبایی شهر کمک می کند.

امان الله کردی عضو دیگر شورای شهر خاش هم با برشمردن اهمیت تعاون و همکاری و مشورت بیان کرد: احساس مسئولیت و نقدپذیری اصناف سبب رفع معضلات و مشکلات می گردد و در مبحث کنترل بازار و تثبیت قیمتها نقش فعالان این عرصه چشمگیر بوده و همه اقشار جامعه به کاهش مشکلات کمک کنند.

وی تصریح کرد: حمایت از تولید کنندگان داخلی در رفع مشکلات شهروندان و خرید آسان و ارزان محصولات تولیدی خاش تاثیربسزایی دارد.

عبدالمجید تمندانی شهردار خاش هم گفت: اصناف خاش در نظافت و زیبایی شهر عملکردی ارزشمند داشته اند که این مهم در تعامل با شورا و شهرداری محقق شده و در سطح استان نمونه است.

وی افزود: شهرداری برای کاهش دادن معضلات امنیتی و اجتماعی و فرهنگی و غیره با اصناف تعامل دارد و حمایت از فروشندگان دوره گرد را در دستور کار شهرداری قرار دارد.

وی اهمیت ایجاد بازراچه های مواد پروتئینی و فروش سبزی و مواد لبنی و غیره را یادآور شد و گفت: از سال آینده این بازار ها در خاش با هدف تقویت نظارت و پایش بازار و کنترل قیمت ها ایجاد می شوند.

شهردار خاش ساماندهی دستفروشان و برخورد با سد کنندگان معابر و حمایت از سرمایه‌گذاران را از اولویت های شورا و شهرداری خاش عنوان کرد.

وی گفت: با هدف فرهنگ سازی و زیباسازی منظر شهری کاشت درخت و نصب تابلوهای زیبای دیجیتالی در مقابل هر واحد صنفی مشمول معافیت یک ساله از پرداخت عوارض خدمات شهری خواهد بود و از مدتی قبل این کار را شروع کرده ایم.

وی اهمیت فرهنگ سازی در ساماندهی ترافیک شهری و نصب دوربین های امنیتی و ترافیکی را متذکر شد.

نوراحمد هاشمزهی رئیس اتاق اصناف شهرستان خاش هم گفت: شورای اصناف و اتحادیه های صنفی در جهت رفع دغدغه های مردم و مسئولان فعالیت می کنند که انجام وظایف در اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی به صورت رسمی و چارت سازمانی تحت نظارت سازمان صنعت معدن و تجارت بوده است.

وی افزود: افزون بر 2 هزار واحد صنفی و خدماتی و تولیدی و توزیعی و غیره در شهرستان خاش فعالیت دارند که فعالیت 95 درصد آنها قانونمند بوده و با پروانه کسب فعالیت می کنند.

وی تاکید کرد: در راستای حمایت از اشتغال و تولید طی امسال 82 پروانه صنفی در خاش صادر کرده ایم و هدف ما قانون مند کردن فعالیتهای اصناف است.

هاشمزهی در حوزه بازرسی و نظارت گشت های مشترکی را تشکیل می دهیم اظهار داشت: در حوزه بازرسی اصناف خاش که رئیس شورای شهرستان خاش نیز در آن عضو است افزون بر 3 هزار و 880 نظارت طی امسال از واحدهای صنفی صورت گرفته که پایش و کنترل بازار با تشکیل پرونده و برخورد با متخلفان مورد توجه می باشد.

وی گزارشی از اقدامات در حوزه های فرهنگی، هیئت های حل اختلاف و بیمه و بازرسی و فعالیت موسسه خیریه اصناف و کمک به خانواده زندانیان و 100 خانوار و افراد بی بضاعت شامل توزیع سبد مواد غذایی و سبد تحصیلی و تامین بخشی از نیازهای مدارس شهر و مناطق روستایی افزود: در قبال از 500 واحد صنفی یک بازرس وجود دارد اما اتحادیه های صنفی در کنار تعزیرات و غیره در این موضوع دخیل هستند.

هاشمزهی با اشاره به اینکه اتحادیه ‌های صنفی و معاونت بازرسی اصناف طبق دستورالعمل جدید استقلال دارند و پنج عضو اجرائی بر فعالیت آنها نظارت می کنند گفت: در همین حوزه ها به شکایات مردمی و تخلفات از سوی مدیران اجرائی رسیدگی می شود.

این مسئول با اشاره به اینکه در مبحث ستاد تنظیم بازار جهاد کشاورزی نقش برجسته‌ای دارد و روزانه افزون بر 6 تن مرغ نیاز شهر خاش است افزود: تفاوت قیمت یک هزار تومانی مرغ تولیدی خاش با بیرجند در درب مرغداری که در خاش 6500 و در بیرجند 5500 بوده، یک گلایه مندی بزرگ به شمار می رود ولی باز هم کاسبان خاش با انصاف خوبی آن را در اختیار شهروندان می گذارند.

شهداد ریگی اعضای هیئت مدیره اتاق اصناف خاش هم گزارشی از توزیع کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در ایام تعطیلات نوروزی ارائه داد.

شماری دیگر از روسای اتحادیه‌های صنفی خاش نیز بر اهمیت ساماندهی و فعالیت میادین عرضه میوه و تره بار، ساماندهی دوره گردها، صنوف آلاینده و ایجاد شهرک جوشکاران، کمک به کاهش دادن مشکلات گرانی سیمان تولیدی خاش در کنار ساماندهی جمعه بازار به بحث و تبادل نظر پرداختند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: