• چهارشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9612-6984-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان:

توانایی تأمین تمام صید صنعتی و تجاری کشور را داریم

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: امسال به وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم توانایی تأمین تمام صید صنعتی (تن ماهیان) و تجاری کشور را داریم و تحت هیچ شرایطی واردات ماهی صورت نگیرد.

هدایت‌الله میرمرادزهی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا –منطقه سیستان و بلوچستان بابیان اینکه چابهار و کنارک قطب صید و صیادی ایران است، گفت: در سه سال گذشته به‌صورت متوالی رتبه اول میزان صید کشور با حدود 200 هزار تن صید در سال را کسب کردیم و امسال تا الآن که هنوز 3 ماه از فصل دریا روی مانده 231 هزار تن صید از دریا داشتیم که عمدتاً توسط 900 فروند لنج‌ فراساحل ما در آب‌های بین‌المللی کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند صورت می‌گیرد.

وی بابیان بیش از 70 درصد تن ماهیان (صید صنعتی) کشور را صنعت صیادی سیستان و بلوچستان تأمین می‌کند، افزود: تاکنون دو بار به وزرات جهاد کشاورزی و سازمان شیلات ایران اعلام کردیم توانایی تأمین همه صید صنعتی و تجاری کشور را داریم و تأکید کردیم امسال به‌هیچ‌عنوان واردات ماهی چه به‌صورت صنعتی و چه تجاری صورت نگیرد.

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان تصریح کرد: باآنکه چابهار و کنارک قطب صید و صیادی ایران است اما ما تنها 25 درصد از ذخایر دریا را برداشت می‌کنیم که در حال برنامه‌ریزی برای افزایش سهم استیصال از دریا هستیم.

میرمرادزهی ادامه داد: روش صید ما در آینده صید انتخابی و صنعتی به‌جای روش‌های قدیمی صید انتظاری خواهد بود و بیشتر تمرکز ما بر ذخایر برداشت‌نشده از دریا و ماهی‌های غیرماکول (غیرشرعی) از طریق کشتی‌های بزرگ صید صنعتی و پرساینر در عمق 200 متری است.

وی بابیان این‌که صید هدف در آینده ماهی‌های غیرماکول یال اسبی، حصو، خیار دریایی، صدف، حلزون و فانوس ماهیان است، تصریح کرد: مشخصاً صیدی که در وهله اول برنامه‌ریزی کردیم ذخایر فانوس ماهیان است که این ماهی درصورتی‌که صید نشود خودبه‌خود یک سال بعد از بین می‌رود بنابراین همین حالا لنج‌های ما این‌ ماهی‌ها را برداشت می‌کنند و خریداران چینی نیز هم‌اکنون در بنادر و سردخانه‌های ما حضور دارند تا به‌محض تکمیل شدن صید، آن‌ها را به چین صادر کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: