• سه شنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-2587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

25 هزار مسافر نوروزی میهمان نخستین نمایشگاه سراسری حمایت از کالای ایرانی

نخستین نمایشگاه سراسری صنایع‌دستی، سوغات و غذاهای محلی کاملاً اصیل و ایرانی دیشب پس از 12 روز، با 25 هزار بازدید‌کننده به کار خود پایان داد تا مقدمه‌ و محرکی باشد برای عمل به شعار سال رهبری، حمایت از کالای ایرانی.

به گزارش ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان، در این نمایشگاه سراسری که از دوم فروردین‌ماه در منطقه آزاد چابهار برپاشده بود، بیش از 300 صنعتگر از 14 استان کشور سوغات، صنایع‌دستی و غذاهای اصیل ایرانی را به نمایش گذاشتند تا میزبان مسافران و گردشگران نوروزی تنها بندر اقیانوسی ایران باشند.

مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار می‌گوید: سازمان منطقه آزاد چابهار طرح حمایت از صنعتگران سیستان و بلوچستان را از سال 96 در دستور کار قرار داده و علاوه‌بر شناسایی تولیدکنندگان صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان، آموزش‌هایی هم به صنعتگران داده است.

طاهره شهرکی می‌افزاید: ساماندهی هنرمندان صنایع‌دستی و شناسنامه‌دار کردن آن‌ها و هم‌چنین به‌روز کردنشان با آموزش‌های موردنیاز، اعطای مدارک لازم به آن‌ها و در نهایت کمک در راه‌اندازی کارگاه‌های تولیدی،همکاری در تامین مواد اولیه، کمک در بازاریابی و تسهیل‌گری و نیز بیمه نمودن آنان در ایجاد شغل پایدار در دستور کار سازمان منطقه آزاد چابهار است.

وی گفت: براساس حمایت‌های سازمان منطقه آزاد چابهار هم‌اکنون 16 شرکت و تعاونی با اشتغال‌زایی 122 نفر درحال تولید محصولات اصیل صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان هستند و 177 گواهی مهارت نیز سال گذشته برای هنرمندان صادر شده است.

به گفته مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار، عدم شناخت کافی و مناسب مردم از صنایع‌دستی و سوغات اصیل ایرانی، عدم دسترسی به بازارهای پردرآمد و از همه مهم‌تر تبلیغات و حضور دلالان مهم‌ترین دلایل تغییر شغل هنرمندان صنایع‌دستی و در پی آن به‌فراموشی سپردن هنر اصیل ایرانی و سیستان و بلوچستان است.

شهرکی تصریح می‌کند: سیستان و بلوچستان ظرفیت بالایی در صنایع‌دستی و سوغات اصیل بلوچی دارد و لازم بود اقدامی برای حمایت از آن‌ها صورت گیرد، بنابراین ما به‌عنوان یک محرک نخستین نمایشگاه سراسری سوغات، صنایع‌دستی و غذاهای محلی را راه‌اندازی کردیم و در این‌ نمایشگاه تنها به صنایع‌دستی سیستان و بلوچستان اکتفا نکردیم و از 300 صنعتگر 14 استان کشور هم دعوت کردیم تا محرکی بشویم برای حمایت از کالای ایرانی در بخشی از کشور.

مدیر گردشگری منطقه آزاد چابهار خاطرنشان می‌کند: بنا به برآوردها بیش از 25 هزار مسافران و گردشگر نوروزی از این نمایشگاه بازدید کردند که بازدید بسیار قابل‌توجهی است و امیدواریم برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی برای حمایت از کالا و سوغات اصیل ایرانی مستمراً در دستور کار قرار گیرد.

بنابراین گزارش، در این نمایشگاه 80 غرفه سوغات، صنایع‌دستی و غذاهای محلی اصیل ایرانی را به نمایشگاه گذاشتند و هنرمندان شرکت‌کننده در این نمایشگاه خواستار تداوم این‌گونه نمایشگاه‌ها شدند.

حسین نصیری هنرمند شرکت‌کننده در این نمایشگاه که ترمه اصیل یزد را به بازدید عموم گذاشته می‌گوید: برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی باید در دستورکار مسئولان دیگر استان‌ها هم قرار گیرد تا هنرمندان اصیل بتوانند در یک فضای سالم و به دور از دلال‌بازی از تولید به مصرف‌ صنایع‌دستی خود را به نمایش بگذارند.

وی می‌افزاید: حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی که یکی از مهم‌ترین رکن‌های حمایت از‌ کالا و شغل ایرانی است باید با عمل و بدون شعار دادن در دستور کار قرار گیرد.

ایسنا-سید امیرحسین عظیمی


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: