• سه شنبه ۱۴ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-1484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اجرای دو طرح بزرگ تعاونی روستایی در بخش مرکزی خاش در سال ۹۷

بخشدار مرکزی خاش در بازدید صبح امروز از طرح بزرگ‌تولید جوجه یک روزه دوربن در بخش مرکزی خاش با مطاوب ارزیابی کردن روند اتمام اجرای این طرح گفت: دو طرح بزرگ‌تولید جوجه یک روزه دوربن و همچنین صنایع بسته بندی پیشرفته بخش مرکزی دو طرح شاخصی است که به صورت مشارکتی و در غالب شرکت تعاونی از محل تسهیلات کم‌بهره دولت و از منابع تسهیلات روستایی و عشایری ، صندوق توسعه ملی و صندوق کارافرینی امید به تعاونی ها پرداخت شده است .

مجتبی شجاعی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: بزرگترین طرح تولید جوجه یک روزه در سیستان و بلوچستان و یکی از طرحهای بزرگ تولید جوجه یک روزه کشور با سرمایه گذاری بخش خصوصی اواخر اردیبهشت ماه سال گذشته به عنوان بزرگترین طرح تعاونی روستایی در دوربن بخش مرکزی خاش کلنگ زنی شد که در حال حاضر با پیشرفت خوبی در حال ساخت است.

بخشدار بخش مرکزی خاش با بیان اینکه سهم آورده اعضای شرکت تعاونی در طرح تولید جوجه یک روزه 15 میلیارد ریال بوده است، ادامه داد: 45 میلیارد ریال این طرح از سوی صندوق کارآفرینی امید پرداخت شده است و البته برای تکمیل تجهیزات نیز قرار است از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات تکمیلی نیز پرداخت گردد .

وی با بیان اینکه 230 خانوار روستایی برای اجرای این طرح عظیم مشارکت دارند، عنوان کرد: تسهیلات این پروژه با کارمزد صفر درصد بوده و ظرفیت تولید آن 16 میلیون قطعه جوجه یک روزه در سال است.

شجاعی افزود: با بهره برداری از این پروژه، جوجه یک روزه افزون بر 200 واحد مرغداری استان تامین و زمینه ایجاد اشتغال مستقیم 70 نفر نیز تامین می شود.

وی ادامه داد: كل طرح بصورت پروژه بصورت زنجیره تولید ارائه شده شامل مزرعه مرغ مادر( تولید تخم مرغ گوشتی) ، کارخانه تولید جوجه ، کارخانه تولید خوراک مرغ کشتارگاه ‌وبسته بندی ( وکیوم) است و ضمنا اگر تسهیلات مزرعه مرغ مادر به موقع پرداخت شود ساختمان آن ۴ الی ۶ ماهه آماده بهره برداری خواهد شد .

مجتبی شجاعی با بیان اینکه بخش مرکزی خاش قطب تولید گوشت سفید و قرمز در استان است  اظهار کرد: در حال حاضر 34 واحد مرغداری 20 و 30 هزار قطعه ای و 22 جایگاه مرغ بومی در بخش مرکزی خاش فعالیت می کنند.

وی با بیان اینکه بخش مرکزی خاش به عنوان رنگین تولید محصولات کشاورزی در سیستان و بلوچستان است، گفت: 200 جایگاه دام، 215 هزار راس گوسفند و بز، چهار هزار و 500 نفر شتر، چهار هزار راس گاو در این بخش وجود دارد.

مجتبی شجاعی با اشاره به اجرای طرح دوم تعاونی در بخش مرکزی خاش گفت: طرح فراوری و بسته بندی محصولات کشاورزی شهرستان با اولویت بسته بندی و فراوری خرمای شهرستان و شهرستانهای همجوار با ظرفیت ۱۱۰۰ تن بسته بندی ، ۵۰ تن شکلات خرما ، ۵۰ تن پودر هسته خرما ، ۱۱۰ تن خمیر خرما و ۵۰ تن شیره خرما در یکی از روستاهای  بخش مرکزی خاش از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی با میزان ۲۰ میلیارد ریال  سهم تسهیلات دولت و میران حدود ۵میلیارد ریال اورده بخش خصوصی در قالب شرکت تعاونی کشاورزی خواهد بود.

وی گفت: حدود ۶۲ نفر در این طرح به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول بکار خواهند شد و شرکت تعاونی فوق اولین شرکت تعاونی کشاورزی استان خواهد بود که با یک‌شرکت‌المانی تفاهمنامه همکاری دارد و در سال ۹۶ توانسته بخشی از خرمای ارگانیک روتک در بخش مرکزی خاش را برای نخستین بار به اروپا صادر کند.

وی با اشاره به نامگذاری سالجاری به نام حمایت از تولید و کالای داخلی گفت: دولت توانسته شرایط مساعدی برای بهره مندی از تسهیلات کم بهره بالاخص برای طرحهای تولیدی و تعاونی در روستاها با هدف رونق تولید و اشتغال فراهم اورد که هم در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و هم حمایت از کالای ایرانی میتواند نقش کلیدی ایفا کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: