• پنجشنبه ۱۶ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-1014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

نقش رسانه در جلوگیری از فساد باید جدی گرفته شود

فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: نقش رسانه به عنوان رکن چهارم دموکراسی در کشور در جلوگیری از فساد باید جدی گرفته شود.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدتقی رخشانی در جمع خبرنگاران اظهار کرد : بزرگ‌ترین سرمایه یک دولت اعتماد عمومی است. اعتماد عمومی محصول دو اصل صداقت و کارایی است. فساد هردوی این‌ها را از بین می‌برد. ما امروز از طرفی با یک نگاه از طرف افراد جامعه روبرو هستیم به جمهوری اسلامی که آن را یک نظام ناصادق و ناکارآمد می‌دانند که نگاه منصفانه‌ای نیست ولی واقعیت این است که در جامعه ما این طرز نگاه وجود دارد و باعث شده است تا ما یک‌بار دیگر برگردیم بگوییم برخورد با متخلفان ضرورت دارد.

وی ادامه داد: باید قانون جدیدی برای آن داشته باشیم اما به نظر من مهم‌تر از قانون این است که ما ساختارهای ضد فساد داشته باشیم چون همان‌طور که گفته شد اگر ساختار ضد فساد نداشته باشیم و بخواهیم برای پیاده کردن قانون به آدم‌هایی متوسل شویم که به آن‌ها اعتماد داریم قاعدتاً نتیجه خوبی به دست نخواهد آمد. ساختار است که باید جلوی فساد را بگیرد تا بتوانیم مبارزه را پیش ببریم.

مدیرمسئول روزنامه زاهدان افزود: سه ابزار برای اداره جامعه وجود دارد؛ قانون، ساختار و مجریانی که قانون را در ساختار اجرا می‌کنند. در این مجموعه قوانینی که تا الان داشتیم قوانین بدی نبوده است اما چون ساختار نداشتیم اجرا نمی‌شده است. هر کس مسئول می‌شد وقتی می‌گفتند باید اموالت را معرفی کنی این کار را انجام نمی‌داده است و عملاً اتفاقی نمی‌افتاد چون ساختار تعریف‌شده نمی‌توانست جلوی او را بگیرد. دیگران هم یا از این شخص پایین‌تر بودند یا رودربایستی دارند یا ضعیف هستند درهرصورت نتوانستند قانون را پیش ببرند. اما اگر ساختار به گونه تعریف شود که شخص مسئول ابتدا لیست اموالش را ارائه دهد و بعد از آن در جایگاه خود به رسمیت شناخته ‌شود و شروع به کار کند. به عبارتی به فرد گفته شود تا لیست اموالت را ارائه ندهید امضای شما در سیستم اجرایی نمی‌شود و ساختار خودش مسیر را پیش می‌برد.

رخشانی تصریح کرد: در این ساختار مشخص است که یک مدیر در طی 4 سال چه میزان درآمد داشته و هر چه بیشتر از این درآمد وارد زندگی‌اش شود به این معناست که از راه دیگری آمده و ساختار تعریف‌شده این موضوع را هشدار و اطلاع می‌دهد که نمی‌توانید بیشتر از این درآمد داشته باشید. بنابراین باید از نقش‌آفرینی افراد کم کنیم و نقش‌آفرینی قانون و ساختار را افزایش دهیم.

نقش رسانه در جلوگیری از فساد باید جدی گرفته شود

وی ادامه داد: ضمن اینکه احزاب نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب مدیران دارد، خیلی از مشکلات دیگر نیز از طریق احزاب قابل‌حل است و در آخر هم باید با ایجاد نظام حزبی مشکلات جامعه را حل کنیم. در کنار نظام حزبی در همه جای دنیا مطبوعات رکن چهارم دموکراسی است. در سیستم مطبوعاتی خودمان با توجه به شرایط موجود ضعف‌های اساسی داریم. در دیگر کشورها چیزی به نام دادگاه مطبوعات وجود ندارد یعنی خبرنگار محاکمه نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال در کشور همسایه ما یعنی پاکستان محاکمه و دادگاه مطبوعات وجود ندارد.

رخشانی خاطرنشان کرد: از طرفی انتخابات مشخص می‌کند که مردم حرف مطبوعات را پذیرفته‌اند یا نه اگر رئیس‌جمهور دوباره انتخاب شد یعنی اینکه مردم حرف مطبوعات را نپذیرفتند اما اگر رئیس‌جمهور موفق نشد مجدد رأی مردم را کسب کند نشان می‌دهد که مردم حرف مطبوعات را پذیرفته‌اند. اما ما در کشور ایران در این حوزه ضعف‌های جدی داریم. منظور این نیست که در کشور ما هر کس هر جور که خواست در مطبوعات بنویسد اما بسیاری از اوقات مطبوعات اطلاعاتی را که دارند نمی‌توانند منتشر کنند چرا که احساس می‌کنند قبل از اینکه فرد مورد اتهام مورد سؤال قرار بگیرد، این خبرنگار است که مورد سؤال قرار می‌گیرد. در نتیجه فضا برای کار رسانه‌ای و مطبوعاتی به‌عنوان رکن چهارم دموکراسی در کشور ما فراهم نیست و به همین دلیل است که ما شاهد این گسترش فساد هستیم.

وی ادامه داد: اگر فضای مطبوعاتی ما فضای باز و آزاد و قابل قبولی باشد بدون تردید بسیاری از فسادها از همان نقطه اول فراتر نخواهد رفت. بنابراین با احزاب و مطبوعات می‌توانیم بسیاری از مشکلات جامعه خود را در حوزه فساد حل‌وفصل کنیم.

رخشانی گفت: ما به جایگاهی رسیدیم که می‌گوییم آن چیزی که جمهوری اسلامی را به جد تهدید می‌کند، همین فساد است. بی‌تعارف باید صحبت کنیم اگر قرار است جمهوری اسلامی با ماهیت انقلاب اسلامی یعنی برابری، برادری، حکومت عدل علی (ع) باقی بماند چاره جز مبارزه با فساد نداریم و باید به جد مبارزه کنیم و بر فساد برنده شویم وگرنه فساد ما را مغلوب می‌کند و جامعه را از بین می‌برد و نظام جمهوری اسلامی را از محتوا خالی می‌کند. نماینده‌هایی که تاکنون این طرح را امضا نکردند ممکن است نگاهشان این باشد که خیلی به اجرای آن توفیق نیست. نماینده‌هایی هم که امضا کردند شاید نگاهشان این باشد که حالا امضا می‌کنیم ولی می‌دانیم اتفاق خاصی نمی‌افتد.

وی تصریح کرد: به نظر من هرکس به مبارزه با فساد باور ندارد، اگر جمهوری اسلامی را قبول دارد باید خودش را کنار بکشد. ما در جامعه به جبهه اصلاح‌طلب، اصولگرایی نیاز نداریم بلکه به جبهه "مبارزه با فساد" نیاز داریم. امروز نگاه‌های سیاسی جامعه ما را تهدید نمی‌کند، خطر خارجی جامعه ما را تهدید نمی‌کند، امروز "فساد" است که جامعه ما را تهدید می‌کند بنابراین اگر کسی هست که صادقانه جمهوری اسلامی را قبول دارد اما  باور ندارد که می‌شود با فساد مبارزه کرد باید خودش را کنار بکشد و کسانی که وارد این عرصه شوند که باور ضد فساد و امید به پیروزی این جبهه داشته باشند اگر ما نتوانیم این جبهه مبارزه با فساد را جمع‌بندی کنیم نمی‌توانیم جمهوری اسلامی را با ماهیت انقلاب اسلامی نگه‌داریم.

این فعال سیاسی اظهار کرد: باید این کار را انجام دهیم چراکه فساد وبال گردنمان شده و باید با آن مبارزه و حذفش کنیم اگر نتوانیم فساد را حذف کنیم باید منتظر حذف شدن خودمان باشیم.

رخشانی گفت: دراین‌باره باید به چند نکته اساسی توجه کرد اول اینکه ساختار نظام اداری و یا نظام بروکراسی ما در این ساختار بیش‌ازاندازه فربه، پرگیر و گرفت و اختیاری است. به‌طور مثال بنده به‌عنوان یک کارمند به ساده‌ترین شکل ممکن می‌توانم نامه ارباب‌رجوع را 2 ماه بزارم در کشوی میزم و جواب شما را ندهم. از طرفی سیستم بخشنامه‌ها و قوانین اداری آن‌قدر زیاد است که فضای پر گیر و گرفتی را ایجاد می‌کند که برای حل آن افراد ناگزیر به انتخاب راه‌های غیرمعمول مانند پرداخت رشوه می‌شوند و یا اینکه افراد مجبور می‌شوند از طریق رابطه مشکل را حل کنند. این ساختارغلط است و نباید به‌گونه‌ای باشد که یک کارمند بتواند ارباب‌رجوع را به‌اصطلاح سربدواند بلکه ساختار باید به‌گونه‌ای باشد تا کارمند موظف باشد نامه را از وقتی به او می‌رسد ظرف مدت نیم ساعت پاسخ بدهد و تا ارباب‌رجوع مجبور نشود سراغ راه غیرمعمول رود.

وی افزود: نظارت بر ساختار باید درست و دقیق باشد و کسی که ناظر مجموعه است کل فرایند را زیر نظر داشته باشد. در مجموعه کاری که ما داریم گاهی وقت‌ها نگاه‌ها نگاه‌های بسیار ویژه است به نظر من این نگاه در جامعه وجود دارد که این مملکت "واجب الغارت" است و هرکس نبرد عقب می‌ماند و این ساختار پر گیر و گرفت شرایطی را فراهم می‌کند تا شما نتوانید در مسیری منطقی پیش بروید. سیستمی که در آن با امضای یک مدیر بشود میلیاردها تومان وام گرفت، سیستمی غلط و اشتباه است. قانون، ساختار و آدم‌ها هر سه مهم هستند اما مهم‌تر از همه ساختار است.

رخشانی خاطرنشان کرد: اعتقاد من براین است که مجلس نمی‌تواند همچنین طرحی را تصویب نکند چون بحث مبارزه با فساد در جامعه به الزام رسیده است. از طرفی این‌که این طرح چقدر موفق اجرا می‌شود به این بستکی دارد که چقدر ساختارمان را خوب تعریف کنیم چراکه صرف تعریف قانون مشکل را حل نمی‌کند.

وی افزود: بنابراین چیزی که مهم است اراده معطوف به "مبارزه با فساد" در بین کسانی که جمهوری اسلامی برای آن‌ها اهمیت دارد، است. اگر این اراده وجود داشته باشد بدون تردید طرح‌های دیگر و قوانین موجود و برنامه‌های آینده می‌تواند کار را پیش ببرد اما اگر این اراده وجود نداشته باشد بیست قانون دیگر هم تصویب شود و هیچ اتفاقی در فضای عمومی جامعه نیفتد نمی‌افتد.

نقد و بیان مشکلات باعث تضعیف نمی‌شود

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی و فعال سیاسی اصولگرا نیز در این نشست گفت: یکی از مشکلاتی که طی این سال‌ها داشتیم در نحوه انتخاب مدیران مشکل داشتیم. که اول ساختار نداشتیم و بعد از آن شیوه انتخاب ما درست نبوده است. اعتقاد دارم یکی از دلایل نقش ضعیف و کمرنگ احزاب است. کادرسازی و نیروسازی یکی از وظایف احزاب است که یک حزب در مدت 12 یا 15 سال کار می‌کند تا در انتخابات پیروز می‌شوند و برای ادامه کار نیرو معرفی می‌کنند. احزاب برای حفظ خود سعی می‌کنند بهترین، کارآمدترین و سالم‌ترین نیروهایی را که آزمون پس داده‌اند انتخاب کنند بنابراین خطا در انتخاب مدیران کمتر خواهد بود. اما در ایران رئیس‌جمهور به‌جای آنکه نماینده یک حزب باشد یک فرد است. بعد از انتخابات نیز کار احزاب و ستادهای انتخاباتی به پایان می‌رسد درواقع وظیفه آن‌ها فقط ایجاد شور و هیجان و آوردن مردم پای صندوق‌های رأی است. بنابراین مدیران به خوبی گزینش نشده و از مسیرهای درست انتخاب نشده‌اند.

غلام محمد طاهری ادامه داد: برای اعاده اموال نامشروعی که مسئولان از طریق جایگاه و موقعیت خود به دست آوردند، بهترین نقش را مطبوعات می‌توانند داشته باشند. ما یک ضعف بزرگی در این زمینه داریم زیرا چون ممکن است با مسئولان رسانه‌ها و خبرنگاران برخورد شود نقش آن‌ها ضعیف شده است درصورتی‌که همین رسانه‌ها باید این ضعف‌ها و اشکالات را دربیاوردند  جمع‌آوری کنند و به اطلاع مردم برسانند. مردم را هوشیار و آگاه کنند البته با دقت تا بی‌جهت آبروی کسی ریخته نشود به کسی تهمت‌زده نشود. باعث تضعیف بی‌جا و بی‌مورد کسی نشود. نقد و بیان کردن مشکلات باعث تضعیف نمی‌شود بلکه موجب تقویت می‌شود چرا که ممکن است با یادآوری و تذکر می‌توان جلوی خطاهای کوچک را گرفت و دیگر به آن حدی گسترش پیدا نکند که دیگر هیچ‌کس نتواند جلوی فساد و خطا را بگیرد.

وی افزود: لازم است خبرنگاران و رسانه‌ها درباره بررسی اموال نامشروع شروع کنند چراکه در این طرح نیز نقش مردم دیده‌شده است و بهترین وسیله برای ایفای نقش مردم همین رسانه‌ها و مطبوعات هستند. چون همه مردم توان، تخصص و دانش این را ندارند که ایرادات و اشکالات موجود را بیان کنند و این کار از عهده رسانه‌ها برمی‌آید.

طاهری خاطر نشان کرد: بسیاری از مدیران در همین استان وجود دارند که اگر با همان حقوق کارمندی زندگی می‌کردند نباید امروز این میزان ثروت و سرمایه را می‌داشتند که رسانه‌ها باید این مدیران را با نهایت دقت و صحت شناسایی کنند.

وی گفت: امیدواریم در این استان مدیری وجود نداشته باشد که از طریق نامشروع به کسب مال و ثروت پرداخته باشد و اگر هم وجود داشته باشد به سادگی در نرود چون همین مفاسد اقتصادی و سوءاستفاده برخی مدیران از جایگاه خودشان باعث رنجش مردم و به‌خصوص نسل جوان ما شده است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: بی‌اعتمادی تا این حد رشد کرده است که جوانان ما دیگر اعتقادی به وجود عدالت در کسب شغل و درآمد ندارند. وقتی می‌بینند در یک استخدامی از 50 نفر ظرفیت حدود نیمی از افراد قبول‌شده به‌جایی وصل هستند این بی‌اعتمادی شکل می‌گیرد.

طاهری خاطرنشان کرد: آنچه در حال حاضر نظام جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند بی‌عدالتی است  و هیچ حکومتی هم اگر در آن بی‌عدالتی رشد کند و جلوی آن گرفته نشود پایدار نمی‌ماند لذا براساس تأکید آقای رخشانی وظیفه و رسالت رسانه در مبارزه با فساد بسیار سنگین است.

وی ادامه داد: مشکل بزرگی که در کشور ما وجود دارد این است که همه‌چیز را زود سیاسی می‌کنیم حتی در بحث طرح اعاده اموال نامشروع نیز این طرح را منتسب به یک جناح خاص کردند درصورتی‌که این‌چنین نیست. با هر کس که فساد انجام داده است از هر حزب و گروهی که هست باید برخورد شود.

طاهری افزود: متخلفین برای این‌که راه فراری پیدا کنند فرافکنی می‌کنند و موضوع را سیاسی می‌کنند و این‌طور جلوه می‌دهند که یک حزب خاص این موضوع را پیگیری می‌کند پس دیگر احزاب باید خود را کنار بکشند. اما فساد  مبارزه با آن و سوءاستفاده کردن از موقعیت و جایگاه اداری و مال‌اندوزی ناحق و نابجا چپ و راست، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب نمی‌شناسد و هر ایرانی را رنج می‌دهد. بنابراین باید مراقب بود تا این طرح وارد بازی‌های سیاسی نشود و اصل قضیه به فراموشی سپرده شود که این هم از وظایف رسانه و مطبوعات است.

وی تصریح کرد: افسوس می‌خوریم از اینکه برخی نماینده‌ها این طرح را امضا نکردند و توجیه برخی از آن‌ها این بود که با این کار ابروی مدیران را می‌بریم درصورتی‌که به نظر من با اجرای این طرح آبروی مدیران را می‌خریم. در این کشور مدیرخوب خیلی داریم اما آیا ابروی مدیران مهم است یا حفظ نظام جمهوری اسلامی و اعتماد مردم و جوانان؟ اگر مدیری سوءاستفاده کرده است باید ابروی او برود. مگر تمام مدیرانی که آلوده شده‌اند چند نفرند؟ شاید 2 درصد مدیران این نظام متخلف باشند بنابراین نمی‌شود 98 درصد دیگر را فدای این دو درصد کنیم.

دبیر حزب مؤتلفه اسلامی افزود: اگر مبارزه با فساد در کشور به یک جبهه تبدیل شود و همه به‌صورت جدی دست به دست هم دهیم و از نماینده‌ای که این طرح را امضا نکرده است پرسیده شود که چرا امضا نکردید؟ اگر این نماینده نمی‌تواند با فساد مبارزه کند باید کنار برود تا افراد صالح پای‌کار بیایند. اگر ما نتوانیم مبارزه با فساد را در کشور و عدالت را اجرا کنیم حتماً با مشکل مواجه می‌شویم و هر چه زودتر باید این مسئله را حل کنیم.

طاهری اظهار کرد: باز هم تأکید می‌کنم ما در اجرای قانون مشکل داریم و درباره قوانینی که خود مجلس مصوب کرده هم در اجرا و هم در نظارت ضعیف هستیم علتش هم همین ملاحظات است. نماینده‌های مجلس آن‌طور که باید و شاید نظارت دقیقی بر اجرای قوانین ندارند وقتی برخی از نمایندگان حتی به مشکلات اساسی مردم حوزه انتخابیه خود نمی‌پردازند با این جور افراد چطور می‌توان بر قوانینی که مصوب می‌شود نظارت داشت. اجرای این کار سخت است و نیازمند مطالبه عموم مردم است.

طاهری خاطرنشان کرد: برداشت من این است که این طرح تصویب می‌شود اما مهم این است که این قانون به‌درستی اجرا شود. قانون مبارزه با مفاسد اقتصادی هم قانون خوبی است اما اجرای آن خوب نبود.

وی افزود: پرچم مبارزه با مفاسد در دست مقام معظم رهبری است و مرتب هم یادآوری می‌کنند و به جد پیگیر این موضوع هستند بنابراین این‌طور نیست که اگر این طرح به تصویب نرسد اتفاق خاصی می‌افتد و آبروی نظام از بین می‌رود چراکه  در رأس این نظام یعنی مقام معظم رهبری به این جمع‌بندی رسیدند که این مشکل باید حل شود و چندین سال است که این بحث را پیگیری می‌کنند حتی در مواردی علنی و یا غیرعلنی با مدیران ناکارآمد برخورد کردند که مواردی هم در روزنامه‌ها اعلام شد.

این فعال سیاسی عنوان کرد: به نظرم باید روی مدیران مربوطه که این کار دستشان است، فشار آورد تا این طرح را  زودتر عملیاتی کنند و با مفاسد مبارزه کنند هر سه قوه باید همکاری کنند و تلاش کنیم ارده ملی برای مبارزه با فساد را قوی کنیم. اگر هم این طرح تصویب نشود همین‌که اراده عمومی برای این کار وجود داشته باشد و رسانه‌ها هم برای ایجاد این اراده ملی تلاش کنند در مبارزه با فساد پیروز خواهیم شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: