• دوشنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 971-4784-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون حمل ونقل منطقه آزاد چابهار بیان کرد:

عقب افتادگی زیرساختی در تنها بندر اقیانوسی ایران؛ نیازمند اقدام جهشی نهادهای ترانزیتی

معاون حمل ونقل وترانزیت سازمان منطقه آزاد چابهار گفت:عدم یکپارچگی 27نهاد تصمیم گیرنده در حوزه تزانزیت موجب تعلل در اجرای پروژه های زیرساختی در چابهار شده است.

محسن محمدی معین در گفت وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: چابھار به لحاظ شرایط جغرافیایی و ژئوپلتیکی و قرار گرفتن در مبدا ورودی دریای عمان و اقیانوس ھند یکی از 10 بندر مھم جھان که قابلیت تبدیل شدن به بندری بزرگ را دارند به شمار می رود و ویژگی خاص آن به عنوان یکی ازمحورھای استراتژیک مرکز ترانزیت به مقصد 24 کشور دنیا از جمله پاکستان، افغانستان و کشورھای آسیای میانه است.

وی افزود: این بندر در مسیر آبراه ھای بین المللی میان کشورھای عضو اکو و آ. سه. آن و دیگر کشورھای جھان مانند پُلی برای ترانزیت و صادرات کالا و انرژی منطقه از موقعیت منحصربه فردی برخوردار است.

به گفته معاون ترانزیت باآنکه چابهار مزیت‌های بی‌نظیر ژئوپلیتیکی دارد اما باتوجه به ناهماهنگی و تعلل میان دستگاه‌ها تغییر مزیت جغرافیایی چابهار و توجه به بازارهای هدف به سایر کریدورها بزرگترین تهدید موقعیت ترانزیتی این بندر به شمار می‌رود.

معین با اشاره به اینکه ترانزیت در کشور دچار یک مدیریت چند پارچه شده است تصریح کرد: آنچه که امروز مورد نیاز ترانزیت کشور است هماهنگی میان دستگاه های اجرایی چراکه هم اکنون عمکرد جزیره‌ای 27دستگاه تصمیم گیرنده در حوزه ترانزیت روند فعالیت در این حوزه را بارکود مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: البتّه براى هماهنگى در دستگاه های اجرايى در امر ترانزيت ستادى به ریاست معاون اول رییس جمهور تشكيل شده تا امور ترانزيت به شكل متفرق انجام نشود هرچند هنوز تا هماهنگى كامل تمامى دستگاه ها فاصله زيادى داريم و مى توان براى كريدورهاى خاص ترانزيت مثلاً كريدور ترانزيتى چابهار - ميلک ، يک مديريت واحد و محورى تعيين کرد تا فعاليت هاى دستگاه هاى مختلف اجرايى در اجراى پروژه هاى ملّى و استانى را مديريت و هماهنگ نمايد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: