• پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-3814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بیان کرد:

کسری سالانه 500 میلیون مترمکعب آب در سیستان و بلوچستان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: 21 هزار و 558 منبع آبی شامل قنات ،چاه وچشمه درسطح استان وجود دارد که برداشتهای بی رویه و همچنین استفاده نامناسبت باعث شده سالانه بیش از٥٠٠ میلیون مترمکعب کسری مخزن ازسفره را داشته باشیم.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اتابک جعفری افزود: این استان صددرصد در وضعیت خشکسالی قرار دارد، که تهدید بسیار جدی برای این استان پهناور وفرهنگی محسوب می شود.

وی اظهار کرد: بنابراین همه مردم باید آب را فرابخشی ببینند و درحفظ آن کوشا باشند.

جعفری در ادامه درباره بارندگیهای اخیر در سطح استان اشاره کرد و گفت: درپی بارندگیهای اخیر سدهای پیشین،٩-زیردان ٩ ،ماشکیدعلیا،٣،وشی کلک ٣میلیون مترمکعب ابگیری شده است،و درحال حاضرحجم موجود در مخازن سدهای استان ٤١درصدحجم کل مخازن است که نسبت به سال ابی گذشته ٢٢ درصد کاهش رانشان می دهد.

وی در ادامه درباره صیانت از منابع آبی اظهار داشت: گروه گشت وبازرسی باهدف شناسایی حفرچاه غیرمجازتشکیل شده که در دشتهای استان متخلفین را شناسایی و به اب منطقه ای استان معرفی می کند.

مدیرعامل آب منطقه ای استان گفت: در این راستا ١٠٠٠ کنتور هوشمند نیز با اعتبار هفت میلیارد ریال به منظور کنترل برداشت از منابع زیرزمینی درسطح استان نصب شده است.

جعفری از کشاورزان خواست ،تا از شیوه های نوین و بومی شده استفاده کنند تاضمن صرفه جویی درمصرف اب از افزایش و کیفیت محصولات بهرمندشوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان وبلوچستان بااشاره به اینکه حجم آب پشت سدهای استان کاهش قابل ملاحظه ای داشته اظهار کرد:  ۸ درصد بارندگی ها در استان به صورت رواناب و تنها  ۷ درصددرسفره های آب زیرزمینی نفوذ می کنند .

وی خاطرنشان کرد:از ۱۸۰۸۵منبع آب زیرزمینی استان ۱۹۱۷میلیون مترمکعب آب استخراج می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: