• چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-5114-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان:

292 نیروی کار ایرانی در سیستان و بلوچستان جایگزین اتباع خارجی شدند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: 292 نیروی کار ایرانی سال 96 در این استان جایگزین اتباع خارجی غیرمجاز شدند .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان؛ مهرداد جهاندیده افزود: سال گذشته 11 هزار و 140 مورد بازرسی در خصوص اشتغال اتباع بیگانه در واحدهای صنفی سیستان و بلوچستان انجام شد .

وی با بیان اینکه در حال حاضر 110 تبعه خارجی به طور عمده پزشکان متخصص و افراد دارای همسر ایرانی در سیستان و بلوچستان دارای پروانه کار هستند تاکید کرد: صدور پروانه کار فقط در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و بر اساس ماده 120 قانون کار، اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول بکار شوند مگر اینکه دارای روادید ورود و حق کار مشخص باشند و پروانه کار دریافت کنند .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه برخی از مردم فکر می کنند افراد دارای گذرنامه و مدارک اقامتی می توانند در کشور مشغول بکار شوند در حالی که بر اساس قانون، داشتن گذرنامه و مدارک اقامتی دلیل موجه ای برای بکارگیری اتباع خارجی نیست .

جهاندیده تاکید کرد: توصیه این مجموعه به کارفرمایان و افرادی که می خواهند از خدمات اتباع خارجی استفاده کنند این است که قبل از بکارگیری آنان حتما از داشتن پروانه و مجوز فعالیتشان مطمئن شوند .

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان همچنین از تعیین جریمه در سال 97 برای کارفرمایان متخلف که اتباع خارجی فاقد مجوز را به کار می گیرند ، خبر داد .

جهاندیده  گفت: مبلغ جریمه برای هر روز اشتغال غیرمجاز اتباع خارجی یک میلیون و 852 هزار و 115 ریال است .

وی افزود: بر اساس مصوبه شورایعالی کار حداقل دستمزد روزانه در امسال به مبلغ 370 هزار و 423 ریال و جریمه تخلف در به کارگیری  اتباع خارجی فاقد مجوز پنج برابر این دستمزد است .

وی خاطرنشان کرد:  این میزان جریمه در صورت تکرار تخلف ، دو برابر خواهد شد و کارفرمایانی  که مکرر مرتکب تخلف شوند به 91 تا 180 روز حبس محکوم خواهند شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: