• پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1586-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تایید مفاد سند امنیت غذایی و ایمنی آب استان در نخستین مجمع سلامت

نخستین مجمع سلامت استان سیستان و بلوچستان با حضور جمع کثیری از مسئولین ادارات و نهادهای مرتبط با سلامت، ائمه جمعه و جماعات، معتمدین، خیرین، نمایندگان ومسئولین سازمان های مردم نهاد مرتبط با سلامت و اقشار مختلف مردم برگزار شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، در این مجمع مفاد سند امنیت غذایی و ایمنی آب استان سیستان و بلوچستان مورد تایید قرار گرفت .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در حاشیه این همایش موضوع ایمنی آب و امنیت غذایی را از جمله اساسی ترین مسائل مرتبط با حفظ سلامت و خودمراقبتی معرفی کرد و با تاکید بر نقش 25 درصدی نظام بهداشت و درمان کشور در تامین سلامت اذعان داشت: 75 درصد از عوامل موثر بر سلامت  جزو مولفه های اقتصادی و اجتماعی است و مشخصا با همکاری سایر بخش های جامعه و حاکمیت تامین می شود .

دکتر سید محمد هاشمی شهری تامین غذای سالم، محیط زندگی سالم، آب آشامیدنی سالم وارتقا آگاهی مردم در خصوص چگونگی حفظ سلامت خود را از مهمترین وظائف فردی، سازمانی و ملّی برشمرد و گفت؛ همه ما باید بر اساس شرح وظائف قانونی و فراتر از آن برای تامین سلامت خود و دیگران تلاش کنیم .

وی با اشاره به امضاء سند استانی امنیت غذایی و ایمنی آب در این مجمع تصریح کرد: در این سند چالش های موجود در زمینه تامین آب و غذای سالم با بررسی های کاشناسی و همه جانبه مورد تحلیل قرار گرفته و وظائف و اختیارات هر یک از ادارات و دستگاه های مرتبط شناسایی و پیشنهاداتی جهت همیاری برای رفع آن ها ارائه شده است .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تاکید کرد: با امضای این سند همه هم پیمان با یکدیگر برای ارتقا سلامت مردم تلاش خواهیم کرد .

معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان سخنران کلیدی این مراسم با تقدیر از برگزاری نخستین مجمع سلامت استان سیستان و بلوچستان، مشارکت مردمی و همکاری تمامی سازمان های مرتبط با موضوع سلامت را به عنوان مفهوم محوری اجتماعی شدن سلامت معرفی کرد. 

دکتر سید محمد هادی ایازی در بازدید از نمایشگاه توانمندی های سازمان های خیریه و مردم نهاد استان بر ضرورت فراهم نمودن سازوکارهای مشارکت مردم در فعالیت های حوزه سلامت تاکید نمود و گفت: آحاد مردم باید داوطلب و سفیر سلامت باشند و در کانون های سلامت نقش ایفا کنند .

وی افزود؛ در حال حاضر پنج میلیون نفر در کشور به دیابت مبتلا هستند و اگر این افراد نتوانند سبک زندگی درستی را انتخاب کنند و ما نیز قادر نباشیم تا آنان را در این مسیر یاری نمائیم بعد از مدتی دچار قطع عضو یا نابینایی خواهند شد .

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  نقش دستگاه های مختلف از جمله جهاد کشاورزی در مساله امنیت غذایی، وزارت نیرو در سلامت آب، وزارت ورزش و جوانان در افزایش تحرک در جامعه، وزارت آموزش و پرورش و صدا و سیما در بحث فرهنگ سازی  را موثر و حائز اهمیت دانست و گفت: برای استفاده مطلوب و بهینه از سرمایه گذاری های عظیمی که در حوزه بهداشت و درمان صورت گرفته

است نیاز داریم تا نگاهی جامع و همه جانبه و با مشارکت و هماهنگی جدّی تمامی دستگاه های مرتبط با سلامت داشته باشیم و این همان مفهوم واقعی اجتماعی شدن سلامت است .

تدوین و تصویب بیانیه پایانی این مجمع با تاکید بر تعهد همگانی در تامین آب و غذای سالم، کاهش بیش از پیش موارد مرگ مادر باردار در استان، ترویج سبک زندگی سالم و آموزش خود مراقبتی، کاهش تلفات جاده ای و کنترل عوامل زیان آور و خطرناک در محیط کار از دیگر برنامه های این مجمع بود .

همچنین در این همایش از 48 نفر از فعالان اجتماعی حوزه سلامت با هداء لوح تقدیر و تندیس تقدیر و تشکر شد .

در حاشیه این مجمع نمایشگاهی از توانمندی ها و فعالیت های سمن های مرتبط با سلامت و واحدهایی مانند، خیریه حضرت فاطمه زهراء(س)، خیریه سی پی آر مهرورزی، انجمن خیریه بانوان شمس، انجمن خیریه صابرین، انجمن حمایت از بیماران هموفیلی، انجمن حمایت از بیماران ام اس، مجموعه داوطلبان سلامت، دانش آموختگان دانشگاه نسل سوم و همچنین غرفه واحد فراهم آوری اعضاء و اهداء عضو حوزه معاونت درمان  برگزار شده بود که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: