• شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-5414-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آبرسانی سقایی به هزار روستای سیستان و بلوچستان

رئیس مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان گفت: در مرکز و جنوب استان حدود سه هزار روستا فاقد سیستم آب‌رسانی است که از این تعداد به حدود هزار روستا به صورت سقایی و با سرانه فقط 15 لیتر در روز آب‌رسانی می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمد نعیم امینی فرد افزود: با توجه به وضعیت پیش رو، روستاهای بلوچستان از نظر شیوع بیماری های روده ای به ویژه وبا که هر سال به دلیل دسترسی نداشتن به آب آشامیدنی سالم اتفاق می افتد، به شدت در معرض خطرهای بهداشتی است.

وی در ادامه اظهار کرد: انتقال آب از دریای عمان تنها راهکار تامین آب استان است.

نماینده مردم ایرانشهر در ادامه افزود: تامین حقابه از افغانستان، مرمت هزاران رشته قنات در بلوچستان و انجام عملیات آبخیزداری در بلوچستان به دلیل وجود قابلیت های ناشی از باران های سیلابی شدید باید در دستور کار قرار گیرد.

امینی فرد تصریح کرد: دولت باید اقدام های فوری و مقطعی را برای تامین خسارت هزاران هکتار کشت که در سیستان در معرض نابودی است انجام دهد.

به گفته وی، باتوجه به خشکسالی بی سابقه سال گذشته در استان صدها هزار هکتار کشت نشد و در زمین هایی هم که کشاورزی انجام شد امکان بهره برداری وجود ندارد که باید برای جبران خسارت ها تدابیری اندیشید.

وی خاطرنشان کرد: می طلبد منابع آب آشامیدنی مردم از منابع پایدار تامین و منابع داخلی تقویت شود. همچنین لایه روبی انهار و قنوات مزیت های نسبی خوبی دارد و مهار آب های مرزی و تلاش برای تامین حق آبه ایران راه دیگری است که می تواند موثر واقع شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: