• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-8684-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل بنادر سیستان و بلوچستان بیان کرد:

رشد 42 درصدی پهلوگیری شناورهای بالای هزارتن در بندر چابهار

مدیرکل بنادر سیستان و بلوچستان گفت: پهلوگیری شناورهای بالای هزارتن در اسکله های بندر چابهار 42 درصد رشد داشته است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، بهروز آقایی افزود: عملیات تخلیه و بارگیری کانتینر در بندر چابهار امسال 150 درصد رشد پیدا کرده است.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان در ادامه گفت: عملیات تخلیه و بارگیری و جابه جایی کانتینر فروردین ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 150 درصد رشد داشته است.

آقایی همچنین بیان کرد: تخلیه کالاهای نفتی نیز در بندر چابهار 192 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: با تسریع در سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی و ایجاد راههای مواصلاتی ریلی و جاده ای، بندر چابهار میتواند به عنوان مرکز بزرگ تحرک اقتصادی جهانی ایفای نقش کنند.

مدیرکل بنادر استان بیان کرد: کشورهای CIS ، روسیه ،هند،افغانستان و عمان مطمنآبیشترین بهره برداری را از طرح توسعه بندرشهیدبهشتی چابهار خواهند داشت زیرا ارتقاءظرفیت این بندر می تواند به تقویت نقش و قدرت منطقه ای کشورها در تعاملات سیاسی و سهم خواهی از تجارت منطقه ای در خلیج فارس ، دریای عمان ، اقیانوس هند و توازن معادلات سیاسی و تجاری در منطقه با راهبرد برد- برد کمک نماید.

آقایی تصریح کرد: وجود صنایع پیشرفته کشور هند و ذخایر  نفتی، پتروشیمی و گاز ایران و همچنین معادن غنی کشور افغانستان،توسعه بندرگوادرپاکستان و از طرفی تولیدات کالاهای اساسی مازاد در کشورهای CIS و روسیه پتانسیل هایی است که از آن برای ارتقاء سهم تجارت دریایی و عمران و ابادانی کشورهای منطقه می توان بهره گیری کرد .

مدیرکل بنادر ودریانوردی سیستان وبلوچستان گفت: چابهار با تکمیل زیرساخت ها ازجمله طرح های دردست اجرا شامل توسعه بندر شهید بهشتی، اتصال راه آهن، گازرسانی، جاده های ترانزیتی و فرودگاه بین المللی به یکی از قدرت های مهم تجارت و اقتصاد منطقه تبدیل می شود.

وی افزود: بندر چابهار از لحاظ ارزش افزوده، تخفیف ها، عوارض و انبارداری قابلیت های زیادی دارد که برای هر سرمایه گذاری سودآور است.

آقایی با بیان اینکه جمعیت پسکرانه ای کشورهای مشترک المنافع ( CIS )، آسیای میانه و افغانستان که همجوار بندر چابهار هستند بیش از 400 میلیون نفر است، افزود: چابهار بهترین نقطه اتصال به آب های اقیانوسی برای کشورهای محصور در خشکی است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: