• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-8884-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدير باغباني جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان بیان کرد:

کاهش 60 درصدی تولید انگور یاقوتی در سیستان

مدير باغباني جهاد كشاورزي سيستان و بلوچستان گفت: امسال بر اساس برآورد‌هاي صورت گرفته به دليل سرمازدگي و خشكسالي شاهد كاهش حدود ۶۰ درصدي تولید انگور یاقوتی در منطقه سیستان هستیم.

به گزارش ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان، اردشیر شهرکی افزود: 80 درصد انگور توليدي در سيستان و بلوچستان از نوع ياقوتي و بقيه شامل انواع فخري، عسگري،چشم گاوي، اميري، سنگك و شست عروس است.

وی در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر برداشت انگور ياقوتي ، زودترس ترين انگور كشور از سطح سه هزار هكتار از باغات استان در حال انجام است.

مدير باغباني جهاد كشاورزي استان بیان کرد: سه هزار و ۷۰۰ هكتار از باغ‌هاي سيستان و بلوچستان به كشت انگور اختصاص دارد كه سه هزار هكتار آن بارور و مابقي غير بارور است.

وي با بيان اينكه برداشت انگور در سيستان و بلوچستان تا خرداد ماه ادامه دارد گفت: همه ساله حدود ۳۰ هزار تن از اين محصول در استان برداشت و روانه بازار مصرف مي‌شد اما امسال به دلیل خشکسالی برداشت این محصول خیلی کمتر است.

شهرکی تصریح کرد: قبل از خشكسالی، ۲ هزار و ۶۰۰ هكتار از باغات منطقه سیستان به كشت انگور یاقوتی اختصاص داشت.

وی اظهار کرد: انگور یاقوتی به صورت عمده در منطقه سیستان و در سطح کمتر در شهرستان های خاش، میرجاوه، نیکشهر و ایرانشهر کشت می شود.

مدير باغباني جهاد كشاورزي استان در ادامه گفت: انگور سیستان دارای ویِژگیهای خاصی نظیر عطر، طعم و جلوه و جلای ظاهری و منحصر به فرد است که در نوع خود یک مزیت نسبی به شمار می رود که باید به آن توجه کرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت فراهم شدن زیر ساختهای لازم در چرخه تولید، توزیع و بازاررسانی، این محصول می تواند نقش موثری در بهبود وضعیت معیشتی کشاورزان، اوضاع اقتصادی و اجتماعی منطقه و حتی تأمین بخشی از نیاز کشور ایفا نماید.

شهرکی بیان کرد: با توجه به شرایط سیستان، تأمین آب مطمئن مهمترین دغدغه کشاورزان همیشه بوده و است و از سوی دیگر در سالهای اخیر و به دنبال رواج استحصال آب از چاهکها جهت کشاورزی توجه به کیفیت آب آبیاری نیز به سبب نداشتن مقاومت زیاد این انگور در مقابل آب شور از اهمیت ویژه ای بر خوردار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: