• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-1987-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان:

سیستان‌وبلوچستان می‌تواند قطب شاهنامه‌خوانی کشور باشد

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان سیستان و بلوچستان گفت: صلابت و استواری رستم در مردم این استان نیز وجود دارد و با وجود استعدادهای فراوان، سیستان و بلوچستان می‌تواند به قطب شاهنامه‌خوانی کشور تبدیل شود .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان‌وبلوچستان، همایش پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی با حضور پریسا سیمین‌مهر، پژوهشگر، مربی و نقال داستان‌های شاهنامه، در سالن اجتماعات اداره‌کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان برگزار شد .

معصومه هادی، مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان در این مراسم بیان کرد: استان سیستان و بلوچستان و به‌ویژه منطقه سیستان، خاستگاه رستم است و فردوسی حکیم با درایت، این سرزمین را برای سرودن شاهنامه انتخاب کرد .

مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان اظهار کرد: صلابت و استواری رستم در مردم این استان نیز وجود دارد و با وجود استعدادهای فراوان، سیستان و بلوچستان می‌تواند به قطب شاهنامه‌خوانی کشور تبدیل شود .

وی افزود: رسالت کانون، تربیت نسل آگاه به وطن و پرورش کودکانی است که بتوانند احیاگر هویت ملی باشند. این استعدادها در کانون، کشف، پرورش و سپس به جامعه فرهنگ و ادب کشور معرفی می‌شوند .

هادی ادامه داد: یک درخت زمانی می‌تواند تنومند و استوار باشد که ریشه‌های آن قوی باشد و ریشه‌ها، همین نسل کودک و نوجوان ما است که باید همواره مدّ نظر جامعه فرهنگی و آموزشی کشور قرار داشته باشند.

وی تصریح کرد: اولین مرکز بزرگ شاهنامه خوانی به زودی و در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان راه اندازی می شود.

وی گفت: هر کشور دارای هویت فرهنگی است، زبان و خط در کشور ما به عنوان هویت ملی و فرهنگی شناخته شده است و ریشه در اندیشه مردمان این سرزمین دارد.

هادی افزود: زبان فارسی، زبان دوم اسلام بعد از عربی است و خوشحالیم که با استفاده از این زبان می توانیم مفاهیم برگرفته از فرهنگ اصیل ایرانی را به دیگر کشورها به ویژه کشورهای اسلامی انتقال دهیم.

وی ادامه داد: شاهنامه یکی از مجموعه های نفیسی است که به خوبی فرهنگ اصیل و زیبای ایران را در قالب اشعار حماسه ای به جهانیان معرفی کرده است، مردم بسیاری از کشورها با این اثر فردوسی به خوبی آشنا هستند.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی های شاهنامه   معرفی خوبی ها در برابر بدی ها و ماندگاری نیکی و خوبی و غلبه آن بر زشتی ها و پلیدی هاست.

به گفته وی، گویش ها و لهجه های مختلف در کشور نشانگر غنای یک کشور مقتدر است که در همه ابعاد به ویژه حوزه فرهنگی به خوبی دیده شده است و باید گسترش پیدا کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: