• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-2086-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دکتر ستاری بیان کرد:

آمادگی معاونت علمی رئیس‌جمهور برای اصلاح نژاد گاو سیستانی با پژوهشکده رویان

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور گفت: آمادگی داریم که در قالب کاری مشترک با پژوهشکده رویان در بحث اصلاح ژنتیکی گاو سیستانی یا بحث کلونینگ آن ورود کنیم .

به گزارش خبرگزاری ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر سورنا ستاری در جلسه با اعضای هیئت علمی دانشگاه زابل اظهار داشت: مسئولان باید دراین استان روی نیروی انسانی خوب کار کنند و بتوانند این نیروهای ارزشمند را نگاه دارند همانطور که از پیدا کردن یک معدن گچ خوشحال می‌شویم باید از پیدا کردن و همینطور نگه‌داشتن نیروهای انسانی ارزشمند هم خوشحال  شویم .

معاون علمی رئیس جمهور ادامه داد: امکانات دانشگاه باید برای تمام مردم باشد دانشگاه جایی نیست که صبح‌ها بیاییم و شب‌ها برویم، بلکه دانشگاه‌ها در سایر نقاط دیگر دیوار ندارند و جزئی از مبلمان شهری محسوب می‌شوند. دانشگاه نسل سوم و چهارم یعنی همین، و باید جزو مردم باشد چیزی که ما درس  می‌دهیم باید بتواند ابتدا مشکلات مردم را در یک جامعه حل کند .

وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری که در استان سیستان و بلوچستان شده و نیروی انسانی بسیار باکیفیت که در دانشگاه وارد شده باید به گونه ای باشد تا مردم از آن بهره‌مند شوند .

ستاری در ادامه به اهمیت نژادهای دامی بومی منطقه سیستان اشاره کرد و گفت: گاو سیستانی بعنوان یکی از پتانسیل‌های دامی منطقه و از بهترین نمونه‌های گاو گوشتی در دنیاست و معاونت علمی آمادگی دارد در بحث ژنتیکی و پروژه‌های علمی آن کارکند .

وی از آمادگی لازم در قالب کاری مشترک با پژوهشکده رویان در بحث اصلاح ژنتیکی گاو سیستانی یا بحث کلونینگ آن خبر داد .

ستاری گفت: ما بر روی پژوهش سرمایه‌گذاری نمی‌کنیم مگر اینکه تا انتهای آن را بدانیم و محیط کسب‌وکار آن نیز فراهم‌شده باشد .

معاون علیم رئیس جمهور ادامه داد: ما با مقاله دادن مخالف نیستیم اما بااینکه مقاله محور شود مخالفیم در واقع باید پژوهشها و مقالات مشکلی از مشکلات مردم و جامعه را حل کنند .

وی افزود: دانشگاه باید مدلی داشته باشد که چطور به آموزش و پژوهش به اقتصاد وصل شود دانشگاههای دنیا بیش از ۱۵ درصد به پول دولتی وابسته نیستند. دانشگاهی موفق است که بتواند ۸۰ درصد از درامدش را از محل‌های مختلف درآورد .

ستاری گفت: پول دولتی برای پژوهشهای مرز دانش است ولی کار تجاری با پول دولتی شکل نمی‌گیرد بزرگ‌ترین سم برای کار تجاری این است که پول دولتی به آن تزریق شود .

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: در این منطقه باید محل کسب‌وکار شکل گیرد و دانشگاه‌های منطقه زمینه کسب‌وکار و تاسیس شرکت‌های مرتبط با فعالیت‌های دانشجویی را فراهم کنند. وظیفه دانشگاهی مثل دانشگاه زابل حل مشکلات منطقه بوسیله  دانش است .

وی با اشاره بر شکل‌گیری ۴۰۰ شرکت دانش بنیان در اطراف دانشگاه شریف، گفت: این شرکتها یا اساتید دانشگاهند یا دانشجویان دانشگاه، در این صورت است که دانشگاه می‌تواند یک دانشگاه کارآفرین باشد .

ستاری از تزریق نسل جدیدی از کارآفرینان جوان در حد ۳۰ سال خبرداد و گفت: این افراد  در آینده  نزدیک شرکتهای دانش بنیان را تاسیس می‌کنند و فرق آن‌ها با کارآفرینان قبلی در این است که براساس دانش کار می کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: