• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-6214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیات علمی دانشگاه بیان کرد:

طرح تأسیس مرکز انجماد اسپرم گاو اصیل سیستانی در دانشگاه زابل

عضو هیات علمی دانشگاه زابل گفت: در حال حاضر با مساعدت مسئولان دانشگاه زابل، ساختمان ایستگاه انجماد اسپرم گاو اصیل سیستانی با بخشهای مختلف احداث شده است.

دکتر بهزادی در گفت وگو با ایسنا منطقه سیستان و بلوچستان افزود: همچنین مزرعه گاو سیستانی نیز در مجتمع بقیه الله الاعظم چاه نیمه ها وجود دارد اما آنچیزی که بسیار مهم است، تجهیز این ایستگاه می باشد که نیازمند توجه ویژه مسئولان است.

وی اظهار کرد: گاو سیستانی یکی از داشته های بسیار مهم مردم در منطقه سیستان بوده که از چندین هزار سال پیش در این منطقه حضور داشته و حتی در کاوشها و یافته های باستان شناسی به این موضوع دست یافته و رسیده اند و برای ما نیز این موضوع بسیار با اهمیت می باشد .

بهزادی با اشاره به این مطلب که طرح تأسیس انجماد اسپرم گاو اصیل سیستانی به عنوان یک طرح مهم در دانشگاه زابل در دست اقدام می باشد، افزود: گاو نژاد اصیل سیستانی به عنوان یک نژاد گوشتی بسیار با اهمیت مطرح می باشد و سازگاری بسیار بالای این نژاد با شرایط اقلیمی باعث شده تا این گاو در معیشت مردم منطقه نقش بسزایی داشته باشد .

وی ادامه داد: در دو دهه قبل گاو اصیل سیستانی بطور مستقیم نقشی اساسی را در معیشت مردم ایفا می کرده اما متأسفانه بدلیل خشکی تالاب بین المللی هامون و بی تدبیریهای صورت گرفته از یکسو و آمیختگی با نژادهای غیر بومی و همینطور نژادهای خارجی از سوی دیگر، باعث شده تا با کاهش جمعیت خالص این نژاد گوشتی مواجه شویم .

این عضو هیأت علمی و استادیار دانشگاه زابل در ادامه گفت: متاسفانه اکنون از جمعیت چند هزار رأسی چند صد رأس باقی مانده و اگر این روند ادامه یابد در آینده نزدیک این ذخیره ارزشمند ژنتیکی را از دست خواهیم داد .

دکتر بهزادی اضافه کرد: سالهاست که دردنیا درخصوص تلقیح مصنوعی نژادهای خارجی به عنوان یک فن آوری تولید مثل که یک ابزار قدرتمند در اصلاح نژاد محسوب می گردد، کار می شود درحالیکه این کار برای گاوسیستانی به عنوان یک نژاد با ارزش گوشتی، انجام نشده است .

وی ادامه داد: تمام مطالعات نشان می دهد که این گاو اصیل، قدرت رقابت با گاوهای گوشتی دنیا را دارد و می تواند بعنوان یک جایگزین خوب محسوب شود .

وی با بیان اینکه اگر انجماد اسپرم گاو اصیل سیستانی انجام و بصورت تجاری وارد بازار شود هم می توانیم از انقراض آن جلوگیری کنیم و هم بعنوان یک گاوگوشتی و مقاوم در سطح کشور گسترش یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: