• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-9884-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تولید سالانه 220 هزارتن انواع خرما در سيستان وبلوچستان

معاون بهبود توليدات گياهي جهادكشاورزي سیستان و بلوچستان در جلسه باكشاورزان پيشروي خرما كار سيستان و بلوچستان گفت: سالانه 220 هزارتن انواع خرما در سيستان وبلوچستان توليد می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، یوسف ریگی افزود: سيستان بلوچستان در بخش توليد خرما از ظرفيت هاي خوبي برخوردار است بطوريكه ازنظرسطح زيركشت رتبه ي اول وسطح توليد رتبه ي دوم كشور را دارد.

وی بیان کرد: 55 هزار هكتار از سطح باغ هاي سيستان و بلوچستان به كشت خرما اختصاص دارد كه 45 هزار هكتار آن بارور مي باشد.

معاون بهبود توليدات گياهي جهادكشاورزي سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: بيش از70 رقم خرما دراستان وجود دارد كه ربي و مضافتي بيشترين سطح زيركشت و ارقام خرماي توليدي استان را تشكيل مي دهد.

وي گفت: خرماي توليد شده استان جنبه صادراتی دارد.

ريگي بااشاره به اينكه خرما محصولي مهم در امر صادرات است ، به حذف و جايگزيني باغ هاي درجه سه با ارقام تجاري بازار پسند، اصلاح و احياي باغ ها و افزايش كمي و كيفي و توسعه محصول سالم و بهداشتي تاكيدكرد.

وی به قطب تولید خرمای استان نیز اشاره کرد و گفت: ایرانشهر با 10 هزار هکتار نخلستان یکی از عمده مراکز تولید خرما در سیستان و بلوچستان است به طوری که به عنوان قطب تولید خرما در استان مطرح است.

ریگی بیان کرد: نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی مناسب سبب شده تا بخش زیادی از خرمای ایرانشهر توسط واسطه ها خریداری و به نام شهرستان های دیگر عرضه شود.

وی تصریح کرد: در 80 هزار هکتار از باغ‌های استان انواع میوه‌های گرمسیری، نیمه گرمسیری و سردسیری تولید می‌شود.

معاون بهبود توليدات گياهي جهادكشاورزي استان خاطرنشان کرد: سيستان و بلوچستان با داشتن شرايط آب و هوايي گرم و در نواحي جنوب استان مرطوب مستعد پرورش انواع ميوه‌هاي گرمسيري است كه كشت و پرورش اين محصولات در نقاط ديگر كشور امكان پذير نيست.

ریگی گفت: عمده خرمای تولیدی سیستان و بلوچستان به استان های همجوار و کشورهای همسایه پاکستان و حوزه خلیج فارس صادر می‌شود و اکثر باغات جدید استان در حال حاضر با نظارت سازمان جهاد کشاورزی دارای ارقام تجاری با بستر سازی مناسب و اصول فنی است.

وی بیان کرد: مهم‌ترین راه رونق کشاورزی استان،استفاده بهینه از آب و خاک، اجرای طرح‌های نوین آبیاری به ویژه انتقال آب با لوله، توسعه صنعت بیمه آب و خاک کشاورزی است .

معاون بهبود توليدات گياهي جهادكشاورزي استان گفت: سهم عمده‌ای از اشتغال استان وابسته به بخش کشاورزی است .

وی افزود: با بررسی استعدادهای کشاورزی‌، توان تولید محصولات کشاورزی در استان افزایش می‌یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: