• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-886-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک متخصص اطفال بیان کرد؛

عفونت، شایع ترین علت مرگ و میر نوزادان در کشور

متخصص اطفال شایع ترین علت مرگ و میر در نوزادان کشور را عفونت عنوان کرد و گفت :40   درصد از مرگ و میر کودکان مربوط به نوزادان است و شایع ترین علت مرگ و میر در نوزادان در ایران عفونت است .

دکتر عباسی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: نکته ای که کمتر به آن توجه می شود مساله ی لمس و دست زدن به نوزاد است که متاسفانه چندان در استان ما رعایت نمی شود و ریسک ایجاد عفونت را در نوزادان به شدت بالا می برد .

وی تاکید کرد: اهتمام به این نکته ضروریست که تا جایی که ممکن است از دست زدن به نوزاد جلوگیری شود و در صورت ضرورت به لمس نوزاد حتما فرد باید دستان خود را شست وشو کرده و استریل کند .

عباسی گفت: آنچه مسلم است این است که باید فرهنگ اشتباه دست به دست کردن نوزاد و ملاقات اقوام و همسایه ها از نوزاد تازه متولد شده تغییر پیدا کند ، چرا که ممانعت از لمس ، در کاهش فاکتور عفونت در نوزادان بسیار تاثیرگذار است .

وی با اشاره به اینکه حتی پزشکان هم برای معاینه و دست زدن به نوزاد دست های خود را مرتبا استریل می کنند گفت: تنها مادر بواسطه تغذیه نوزاد از شیر مادر از این قاعده مستثناست ، چرا که بدلیل تماس اجتناب ناپذیر و دائم نوزاد با مادر عفونت های مادری کمتر به نوزاد منتقل می شود .

دکتر عباسی همچنین با تاکید بر مراقبت از تماس تنفسی نوزاد بویژه با کودکان مدرسه ای گفت: عفونت های تنفسی مساله ای است که همیشه با نوزادان همراه است و مهم است که در تماس تنفسی با نوزادان این نکات رعایت شوند .

وی گفت: استنشاق هر نوع دود از قبیل دود سوختن روغن ، مواد مخدر و ... برای  نوزاد مضر است ، چرا که راه هایی هوایی نوزاد بسیار باریک است و به محض تنفس هر نوع آلاینده و آلودگی سریعا منجر به اسپاسم ، اختلال تنفسی و تنگی نفس در نوزاد می شود و بروز و ظهور بیماری های جدی تنفسی در سنین بالا تر را بدنبال دارد .

عباسی در ادامه به مراقبتهای قبل و حین بارداری اشاره کرد و افزود : همانطور که رعایت مسائل بهداشتی بعد از ولادت نوزاد در سلامت نوزادان بسیار مهم است ،مراقبت های قبل و حین بارداری نیز بسیار حائز اهمیت است .

وی تصریح کرد: یکی دیگر از عوامل مخاطره آمیز در سلامت نوزادان وقایع تولد است که به عنوان آسکسی از آنها یاد می شود و والدین بویژه مادران باید به آن توجه کنند .

این متخصص اطفال در پایان گفت: مادران باید توجه داشته باشند که با مراجعه به پزشک زنان و زایمان در طول مدت زمان حاملگی و حتی قبل از بارداری و رعایت نکات اشاره شده توسط پزشک می توانند تاثیر به سزایی در کاهش ریسک آسکسی و عفونت در نوزاد داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: