• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پیشرفت 63 درصدی اجرای طرح آبرسانی به دشت سیستان

مجری طرح آبرسانی به دشت سیستان گفت: طرح آبرساني به ٤٦ هزار هكتار اراضی دشت سيستان پیشرفت ٦٣ درصدی داشته است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، صالحی در جمع خبرنگاران افزود: طرح ۴۶ هزار هکتاری آبرسانی سیستان با مصوبه دولت و با مجوز مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار شد.

وی گفت: پيش بيني شده است این طرح تا پايان سال ٩٧ به بهره برداري برسد .

صالحی بیان کرد: طبق آيين نامه اجرايي قانون بودجه سال ٩٧ ، مبلغ ٣٥٠ ميليون دلار در خرداد ماه برای اجرای این طرح تصويب شد و براي ادامه كار اختصاص يافت .

وی با اشاره به اینکه تامين نيروي برق اين طرح در سه مقطع زماني انجام شده است و تا پايان طرح پست هاي موقت برق تبديل به پست دائم خواهد شد، گفت:  هم اکنون در اجرای طرح آبرساني با لوله به دشت سيستان ٢٨٧٠ نفر بصورت مستقيم با  ٧٨٠ دستگاه ماشين آلان سنگين و نيمه سبك و سبك مشغول بكار هستند .

صالحي افزود:  اين طرح ، مصرف آب کشاورزی را در زمین های دشت سیستان، از ٨٠٠ ميليون متر مكعب به ٤٠٠ ميليون متر مكعب کاهش مي دهد.

وی تصریح کرد: مجری طرح انتقال آب به دشت سیستان افزود: خوشبختانه با تمهیداتی که اندیشیده شده طرح انتقال آب با لوله، موجب نجات منطقه سیستان بویژه در بخش کشاورزی خواهد شد.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کم باران بودن منطقه سیستان اظهار داشت: میزان بارندگی در این منطقه سالانه کمتر از ۵۰ میلیمتر و میزان تبخیر بیش از ۴ هزار میلیمتر گزارش شده است.

صالحی ضمن ارائه توضیحاتی درباره وسعت طرح نیز گفت: زابل، نیمروز، زهک، هامون و هیرمند، شهرهای این قسمت از استان محدوده طرح را تشکیل می دهند ضمن اینکه وسعت دشت سیستان بیش از ۲۰۰ هزار هکتار است که با توجه به محدودیت منابع آب و منابع اعتباری در این پروژه مقرر شده ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب مطمئن و پایدار به ۴۶ هزار هکتار از اراضی این دشت حاصلخیز با لوله انتقال پیدا کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: