• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3984-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تهدید کشاورزی دلگان از نظر فرماندار شهرستان

فرماندار دلگان گفت: اقتصاد بومی و محلی مردم دلگان و بیشتر ساکنین حاشیه جازموریان از کرمان تا سیستان  و بلوچستان بر پایه کشاورزی و دامداری بنا نهاده شده و با توجه به اهمیت اقتصاد در معیشت وامنیت و اجتماع، هر گونه فعل و انفعال و فراز و نشیب در کشاورزی و دامداری منطقه مستقیما جامعه محلی دلگان را تحت تاثیر قرار میدهد .

مجتبی شجاعی در گفت و گو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: اکنون اولویت ممانعت و جلوگیری از تهدید در کشاورزی است و سپس در ادامه ثبات و حرکت به سمت توسعه و نوسازی در  کشاورزی و لذا می‌طلبد ضمن آگاهسازی کشاورزان نسبت به کشت محصولات پربازده با راندمان بالا و در عین حال کم نیاز به آب، نسبت به تحدید و محدود نمودن کشت محصولاتی مانند هندوانه اقدام و کشاورزان به کشتهای چای ترش و حنا و برخی مرکبات و زیره و ... و انواع خرما تشویق و همزمان حمایت گردند .

وی ادامه داد: از سویی با باور به بحران جدی در منابع آب، عزمی عمومی برای توسعه ابیاری های نوین از سوی جهاد کشاورزی و کشاورزان در منطقه نیاز است تا میزان برداشت آب با تولید و منابع تجدید پذیر تعادلی منطقی داشته باشد و الا اگر غیر از این مسیر طی شود به زودی از کشاورزی دلگان جز خاطراتی از دوران‌تمدن و شکوه ان چیزی باقی نخواهد ماند .

فرماندار دلگان گفت: در نبود تعاونی های فعال و ضعف بازاریابی و همچنین عدم شناخت از نیاز بازار و تولیدات بی رویه، زمینه برای رشد دلالی کاذب و مانور دلالان به منظور کسب سودهای یک شبه از بازوی کشاورزان فراهم میگردد و آنگاه به جای سیاستگذار و تعاونگر، نبض بازار در اختیار دلالان قرار می‌گیرد که باید فکر اساسی و عزمی جدی برای جلوگیری از دلالی های کاذب که محصول را با قیمت کم از کشاورز خریده و با قیمت چندین برابر در بازار عرضه می‌کنند و دو قشر تولید کننده و مصرف کننده نهایی، بازندگان اصلی موضوع هستند .

شجاعی در پایان با اشاره به تاکید دولت در حمایت از کشاورزی اصولی و منطقی از پیگیری توسعه شبکه ابیاری های نوین، تعیین تکلیف موتورهای کشاورزی قبل از ۸۴،  اصلاح الگوی کشت، ایجاد صنایع کوچک و خانگی فراوری و بسته بندی و در نهایت برندسازی توسط جهاد کشاورزی خبر داد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: