• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-1190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تاکید فرماندار خاش بر ضرورت تدوین سند توسعه کشاورزی شهرستان

نشست اعضای کارگروه کشاورزی، آب و منابع طبیعی شهرستان خاش به ریاست فرماندار در سالن اجتماعات فرمانداری خاش برگزار شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، فرماندار خاش در این جلسه گفت: دولت و تشکل ها و متولیان امور مختلف باید برای تغییر دادن شاخص ها تلاش کنند و شوق و رغبت را برای کشاورزان و تولیدکنندگان ایجاد و از منابع در اختیار برای حل مشکلات درست استفاده نمایند تا دغدغه های مردم و جامعه رفع شود .

حمیدالدین یوسفی ادامه داد: تلاش برای ترویج معروفات از منکرات پیشگیری می کند و طی کردن طریق درست مسیر خدمت و فرهنگ درست استفاده از دانش و امکانات به روز و شبکه های اجتماعی بسیاری از معضلات را برطرف می سازد .

فرماندار خاش اظهار داشت: این شهرستان با داشتن حدود چهل هزار هکتار اراضی کشاورزی در سال افزون بر سیصد هزار تن محصول تولید و به بازار مصرف خاش و استان و کشور عرضه می کند، لذا این خودش فرصت و نعمت است .

وی افزود: خاش در فعالیت های گلخانه ای و دامی، تولید گوشت سفید، مواد پروتئینی، تولید عسل و فعالیت های شیلاتی و کشاورزی شاخص در استان بوده و در بسیاری از حوزه ها رتبه نخست استان را دارد که امیدواریم در شاخص های عملکردی بتوانیم از منابع درست بهره ببریم .

وی اهمیت استفاده بهینه از عنصر آب و خاک و فناوری نوین، گسترده کردن کارهای پژوهشی و تحقیقاتی و آموزش و ترویج، تنوع در کشت و اجرای سامانه های نوین کشاورزی و توسعه صنایع بسته بندی و برندسازی محصولات را متذکر شد و گفت: با ایجاد صنایع جانبی و استفاده از ظرفیت های منطقه می توانیم تولیدات خاش را خودمان استفاده و مازاد را به بازارهای مصرف خارج شهرستان و استان عرضه کنیم .

مقام عالی دولت بر ضرورت تدوین سند توسعه کشاورزی خاش تاکید و اهمیت ورود شرکت کشت و صنعت گوهرکوه را در مبحث تولید و اشتغال خواستار شد .

یوسفی با اشاره به اینکه سالانه سیصد میلیون متر مکعب آب از بالای دو هزار چاه و قنوات و چشمه سارها استحصال می شود، گفت: اجرای طرح های آبخیزداری و مدیریت در مصرف آب باید مورد توجه باشد .

امان الله طوقی مدیر جهاد کشاورزی خاش نیز با برشمردن پتانسیل های ارزشمند کشاورزی و منابع طبیعی در این شهرستان و گزارش آماری از فعالیت های این بخش ها گفت: خشکسالی های پی در پی که وارد بیست و یکمین سال خود شده، خسارتهای فراوانی را به بخش کشاورزی و منابع طبیعی وارد کرده است .

وی افزود: هفت هزار نفر شتر و بخش دام و طیور و فعالیتهای زراعی و باغی و شیلاتی در خاش تحت تاثیر خشکسالی های مداوم خسارت فراوان دیده اند .

وی اظهار داشت: مبارزه با آفات کشاورزی در دستور کار جهاد کشاورزی خاش قرار گرفته، ولی به لحاظ خشکسالی ها و خشک شدن چاهها و قنوات و چشمه سارها جبران خسارتها بسیار دشوار بوده است .

طوقی ادامه داد: افزون بر پنج هزار هکتار سامانه نوین آبیاری در خاش اجرا شده و چند هزار هکتار نیز تهیه طرح شده و تلاش کرده ایم الگو های کشت را تغییر بدهیم و گونه های گیاهی با نیاز آبی کم مورد توجه قرار گرفته اند .

مدیر جهاد کشاورزی خاش محدودیت مالی و مشکلات اعتباری را از عوامل تاثیرگذار در اجرای پروژه ها عنوان و تاکید کرد: اسناد خزانه مقداری در کارها اختلال ایجاد کرده که امیدواریم با حمایتهای ویژه و نگاه بلند دولت بتوانیم خدمات شایسته ای را به جامعه هدف ارائه بدهیم .

طوقی تاکید کرد: به همت ادارات تعاون روستایی و غله خاش افزون بر یکهزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خاش خریداری شده است .

وی گزارشی از اجرای طرحهای کشاورزی با همکاری دهیاران و نیز اجرای طرحها در روستاهای فاقد دهیاری با حمایت های فرمانداری، تامین علوفه یارانه ای برای پانصد هزار واحد دامی، طرح ضیافت رمضان و تامین کالاهای اساسی مردم ویژه این ماه ارائه داد .

محمدرضا بهادرزهی مدیر منابع طبیعی خاش هم اهمیت اجرای طرحهای آبخیزداری و مهار آبهای سطحی و کمک به ذخیره آب های ناشی از سیلاب را یادآور شد .

فرهاد هاشمزهی مدیر آب و فاضلاب روستایی خاش هم با اشاره به اینکه بسیاری از روستاهای شهرستان با مشکل کم آبی و بی آبی مواجه هستند، اهمیت مصرف بهینه آب را متذکر شد، زیرا تولید آب و آبرسانی به مردم برای دولت هزینه های گزافی به دنبال دارد .

وی شاخص بهره مندی آب در روستاها را 78 درصد عنوان کرد و گفت: با اجرای سه پروژه مهم آبرسانی تلاش می کنیم این شاخص به85 درصد برسد .

وی ضرورت تامین آب شرب مورد نیاز روستاهای و آبرسانی سیار را خواستار شد .

مدیران ادارات حفاظت محیط زیست، هواشناسی، امور عشایری، کار و تعاون و رفاه اجتماعی، مسئول خانه کشاورز گزارشهایی از حوزه عملکردی و اقدامات انجام شده و در دستور کار و اولویت دار حوزه فعالیت خود ارائه دادند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: