• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مراسم با شکوه ختم قرآن کریم و وداع با رمضان در خاش برگزار شد

با حضور پرشور اقشار مختلف مردم مومن و روزه دار، مراسم با شکوه ختم قرآن کریم در نماز تراویح و وداع با رمضان در خاش سیستان و بلوچستان برگزار شد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، این آیین های باشکوه در مساجد جامع الخلیل و توحیدیه و حنفاء اهل سنت شهرستان خاش برگزار گردید .

امام جمعه مسجد جامع الخلیل اهل سنت شهرستان خاش گفت: نا فرمانی و شکستن حکم پروردگار متعال سبب نارضایتی الله می شود و در زندگی ما نقصان می آید .

مولوی محمد عثمان قلندرزهی در مراسم ختم قرآن کریم در نماز تراویح مسجد جامع الخلیل بیان کرد: همه اقشار جامعه اعم از علما، مسئولان، بزرگان، معتمدان، نخبگان، جوانان، مرد و زن و غیره باید به اعمال خود بنگرند و عمل خود را مورد سنجش قرار دهند تا دفتر عملکرد بسیار خوب و رضایت بخشی از خود برجای بگذارند .

وی افزود: در قیامت از زندگی با احکام پروردگار، اطاعت از خدا و رسول و اجرای دستورات قرآن و کتب الهی و صحف دیگر انبیاء سئوال می شود .

مدیر جامعه الاسلامیه مدینه العلوم خاش ادامه داد: در قیامت وقتی که اعمال نامه انسان به دست راست داده می شود، شادمان و مسرور می گردد و بر عکس اعمال نامه اگر در دست چپ داده شود، نتیجه دشواری در انتظار آنان است .

مولوی قلندرزهی تصریح کرد: با آمدن نبی خاتم تمام ادیان و کتب دیگر منسوخ شدند و برای همه امت کتاب الله و سنت رسول الله قائم گشت لذا اطاعت از خدا و رسول و پیروی از دستورات قرآن عظیم الشان و اقرار به وحدانیت الهی و انجام عبادات قولی و بدنی و سجده و قیام فقط برای الله است .

وی افزود: حرام دانستن حلال خداوند حتی برای انبیاء اجازه نیست و دستور این است که مسلمانان در دایره احکام اسلام به طور کامل داخل شوند .

وی بیان کرد: امشب همه آمده ایم که ابراز ندامت و پشیمانی کنیم و از کرده های زشت و گناهان برگردیم، لذا این لحظات بسیار قیمتی و ارزشمند هستند .

امام جمعه مسجد جامع الخلیل ضرورت برچیدن دیوارها در مناطق مرزی سیستان و بلوچستان و فراهم کردن زمینه برای تبادل فرهنگی و تقویت ارتباطات اجتماعی و اقتصادی را متذکر شد و افزود: باورهای قلبی و ایمانی کلمه گویان توحید و مردم مومن منطقه سبب شکل گیری وحدت و امنیت در سیستان و بلوچستان شده و قطعا مردم غیور و با اصالت و فرهنگ استان دوست ندارند حقوق دیگران را پایمال کنند .

وی بیان کرد: حساب برخی از افراد خلافکار از عامه مردم مومن و نمازگزار جدا هست و عمل و رفتار آنها نیز مورد پسند و تائید علما و نخبگان و اقشار و توده عمده جامعه نیست .

مولوی محمدرضا هاشمزهی امام جمعه شهر نوک آباد در اجتماع مردم خاش در مسجد جامع الخلیل با تاکید بر اینکه کفران نعمت سبب ایجاد آشفتگی در زندگی فردی و اجتماعی و نا امنی در جامعه شده است، گفت: بازگشت به سمت پروردگار و توبه کردن سبب سرازیر شدن رحمت های الهی می شود .

فرماندار شهرستان خاش هم گفت: ماه رمضان، ماه صیام و قیام و اکرام و احسان هست لذا امیدواریم رحمت ها و غفران پروردگار شامل حال همه ما بشود و بتوانیم از آزمون های الهی با سربلندی بیرون بیاییم .

حمیدالدین یوسفی افزود: خروجی و ثمره شریعت تقوا و کرامت اسلامی است و شامل حال زنان و مردان امت اسلام می شود .

وی بیان کرد: عنصر تقوا و اخلاص یک سپر و مانعی بزرگ است که انسان را از خطا و گناه دور می سازد .

فرماندار خاش ادامه داد: آنچه که الله متعال برای بنی بشر و انسان مقرر کرده، همین تقوا و اخلاص است که او را از هرگونه نیاز و فقر دور می کند و قطعا ارتباط گرفتن خالصانه با خداوند انسان را به جایگاه ارزشمند و بهشت می رساند و همه این نعمت ها و فلاح و رستگاری با توبه و بازگشت به پروردگار و اطاعت از خدا و رسول و انجام فرایض دینی و توجه به نماز و روزه و دور شدن از قتل و اختلاف و خصومت و زندگی در کمال محبت و احترام و کرامت انسانی به دست می آید .

وی با اشاره به اینکه قرآن کریم و اجرای دستورات آن در زندگی برای نجات انسان و کامیابی بشر بس و کافی است اظهار داشت: هرگاه انسان از منیت و تکبر عبور کند، جایگاه او در نزد پروردگار بلند می شود .

سرهنگ پاسدار حسن فضلی فرمانده سپاه شهرستان خاش با تبریک به مناسبت ختم قرآن کریم و آرزوی قبولی طاعات و عبادات در ماه رحمت و بخشش و مغفرت و خلاصی گردن ها از آتش جهنم گفت: در نظام جمهوری اسلامی نعمت دین و امنیت و عدالت وجود دارد و الحمدلله با تدابیر هوشمندانه مقام معظم رهبری در کشور وحدت و امنیت شکل گرفته و با فتنه ها مقابله شده است .

وی اهمیت حفظ وحدت در جامعه و ضرورت بهره گرفتن از فیوضات و برکات ماه رمضان و نیکی به پدر و مادر و اطاعات از دستورات پروردگار و دور شدن از فتنه و نفاق را متذکر شد و تاکید کرد: علما و نخبگان شیعه و اهل سنت باید هوشمندانه در مقابل نقشه های دشمنان بایستند تا جامعه ما سالم و آباد باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: