• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-214-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان بیان کرد:

اجرای عدالت بدون ورود به موضوع قومیت و مذهب/
نشر اطلاعات کذب در رابطه با پرونده ایرانشهر پیگرد قانونی دارد

رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: دستگاه قضایی در خصوص اجرای عدالت بدون ورود به موضوع قومیت و مذهب کار را انجام می دهد و هیچ ملاحظه ای ندارد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، حجت الاسلام ایراهیم حمیدی در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته 191 هزار و899 پرونده به دادگستری، دادسرا، دادگاه های بخش و تجدیدنظر وارد شد که 187 هزار و 123 پرونده مختومه و 43 هزار پرونده هم در محاکم در نوبت رسیدگی است.

وی ادامه داد: فقط هشت درصد از پرونده هایی که در دادگاه های بدوی رسیدگی می شود، مورد اعتراض است که پایین ترین نرخ در کشور است و نشانه تمکین مردم استان از آراست.

حمیدی درباره پرونده توهین به مقدسات اهل سنت از سوی یکی از استادان دانشگاه نیز گفت: پرونده در دادسرای زاهدان تکمیل شده و رو به اتمام است و در چند روز آینده کیفر خواست صادر و به دادگاه ارسال می شود که حکم لازم و قانونی برای آن صادر می شود.

رئیس کل دادگستری استان در ادامه خاطرنشان کرد: همزمان با این پرونده، فرد دیگری اقدام به توهین به مردم سیستان با عنوان مصرف گوشت حیوان حرام گوشت کرد، اگر چه کسی اعلام شکایت نکرد اما دادستان را به عنوان مدعی العموم موظف کردم و پرونده ای برای او تشکیل شد اما چون فرد توهین کننده در استان حضور نداشت هنوز دستگیر نشده است که نیابت قضایی انجام و با او هم برخورد می شود.

وی درباره پرونده خودرو کشیکور هم گفت: این پرونده ملی است و شاکیان زیادی از گلستان و تهران دارد اما در استان رسیدگی می شود. متهمان در مرکز استان هستند و در اولین قدم باید اموال آن ها را شناسایی و اموال مردم را مسترد می کردیم. این فرد 700 میلیارد تومان بدهی دارد که کل اموال شناسایی شده او به سه میلیارد تومان هم نمی رسد. متهمان در زندان هستند شکایات مردم وصول شده است و اگر اموالی از آن ها شناسایی نشد مجبور به رسیدگی به پرونده و صدور حکم هستیم.

وی تصریح کرد: سال گذشته طرحی در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید که به این معنا نیست اعدام از مواد مخدر خذف شود، اما محدودیت هایی برای صدور حکم اعدام در نظر گرفته است. به عنوان مثال کشف تریاک کمتر از 50 کیلوگرم که مسلحانه و باند مافیایی نباشد و از زن و کودک خردسال استفاده نشده باشد. برای مواد مخدر صنعتی، کشف کمتر از دو کیلوگرم است که تعدادی از پرونده ها رسیدگی و تخفیف مجازات شد.

حمیدی اظهار کرد: سال گذشته 37 هزار و272 پرونده به شورای حل اختلاف وارد و 27 هزارو120 پرونده مختومه شد و میزان صلح و سازش 33 درصد بود.

وی در همین رابطه بیان کرد: عمده پرونده ها قتل عمد بود که حکم قصاص قطعی در استان صادر شد 25 پرونده در این زمینه به صلح و سازش منجر شد.

حجت الاسلام حمیدی درباره پرونده هتک حرمت در ایرانشهر هم گفت: تنها 3 خانم در این رابطه به دستگاه قضا شکایت کرده اند و با متخلفان با قاطعیت برخورد می شود و تا کنون 2 نفر در ارتباط با این پرونده دستگیر شده اند .

رئیس کل دادگستری استان تاکید کرد: هر کسی با سوء نظر نشر اطلاعات کذب در رابطه با این پرونده در مجامع عمومی مطرح کند طبق قانون با او برخورد می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: