• دوشنبه ۴ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-287-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان بیان کرد:

ایجاد کتابخانه های مشارکتی در سیستان و بلوچستان

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی سیستان و بلوچستان گفت: سرانه مطالعه کتاب در استان کمتر از شاخص کشوری است که به جایگزین های حداقلی می اندیشیم و تاکنون ایجاد کتابخانه های مشارکتی را در دستور کار خود قرار داده ایم.

به گزارش ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان، اسفندیار زیدآبادی در جلسه انجمن کتابخانه های شهرستان خاش با اشاره به تدوین سند نهضت مطالعه مفید در کشور و فراهم کردن زمینه مطالعه کتاب اظهار کرد: در استان کمبودهایی وجود دارد و سرانه مطالعه کتاب 66 سانتی متر می باشد لذا آمادگی داریم با مشارکت سایر دستگاهها و نهادها به تامین حداقل ها کمک کنیم .

زیدآبادی بیان کرد: با اعلام آمادگی برای ایجاد کتابخانه های الکترونیکی و برپائی جشنواره کتابخوانی رضوی افزود: در برخی از شهرستان ها نیز کتابخانه های مستقل به لحاظ فراهم بودن فضای فیزیکی ایجاد می کنیم.

فرماندار شهرستان خاش نیز با بیان اینکه آغاز بشر بر خواندن و اهمیت علم و علم آموزی است گفت: در بحث مطالعه کتاب شاخص عملکردی بسیار پایین بوده و اگر برای جبران این کمبودها و خلاء ها تلاش نکنیم برنامه های دشمنان قطعا تامین و غالب می شوند .

حمیدالدین یوسفی با تاکید بر اینکه منیت ها در مبحث انجام کارهای خیر باید رفع شود و چهار کتابخانه مشارکتی هلال احمر و کمیته امداد و آموزش و پرورش خاش ایجاد شود، افزود: در آموزه های دینی به تغذیه روحی و روانی و علمی و مهارت افراد تاکید شده و قطعا در مبحث ایجاد کتابخانه و بالا بردن تراز و شاخص مطالعه باید همگان پای کار بیایند و روحیه مشارکت در همه شکل بگیرد و همه دردمند و فکر مند شوند .

وی اظهار داشت: انسان سیر به دنبال رفع نیازهای خود نمی رود، لذا توصیه می کنیم نیازهای حداقلی برای مطالعه کتاب در جامعه فراهم شود و دستگاهها و نهادهای دولتی پای کار باشند .

مقام عالی دولت در خاش بیان کرد: کتابخانه ها باید در ادارات و نهادها ایجاد شوند و نهاد کتابخانه‌های عمومی نسبت به تامین کتاب اقدام کند و ایجاد کتابخانه های سیار هم برای بالا بردن سرانه مطالعه کتاب موثر واقع می گردد .

یوسفی ادامه داد: برپایی نشست های کتابخوانی سازمانی، اداری، کودک و نوجوان و غیره به بالارفتن سرانه مطالعه‌ کتاب کمک می کند .

فرماندار خاش همچنین از آمادگی شورا و دهیاری اسماعیل آباد و آموزش و پرورش خاش برای ایجاد کتابخانه مشارکتی در اسماعیل آباد و ترشاب خبر داد .

نواب کرد رئیس نهاد کتابخانه های خاش هم با اشاره به فعالیت پنج واحد کتابخانه ای و عضویت حدود 3800 فرد کتابخوان گفت: برپایی جشنواره ها و مسابقات کتاب خوانی را با هدف بالا بردن فرهنگ مطالعه مفید در دستور کار قرار داریم .

عبدالوحید هاشمزهی معاون شهردار خاش نیز گزارشی از اقدامات شهرداری در حوزه فرهنگی و واگذاری زمین جهت انجام امورات فرهنگی ارائه داد .

تیمور کرد سرپرست اداره ارشاد خاش هم از برپایی نمایشگاه کتاب و پیش بینی برنامه نقاشی و همایش روز قلم و تجلیل از نویسندگان خبر داد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: