• چهارشنبه ۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-2314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مطرح کرد؛

تخمین بیش از 2 هزار مورد مبتلا به ویروس ایدز در سیستان و بلوچستان

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در استان آمار مبتلایان به بیماری ایدز 2هزار و 239 مورد تخمین زده شده که از این تعداد هزار مورد شناسایی شده اند .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر هاشمی شهری در جلسه امنیت غذایی استان افزود: آمار مبتلایان به ایدز در کشور 66هزار و 359 نفر برآورد شده که 52 درصد از این بیماران در گروه سنی 35-21 سال هستند .

وی در ادامه بیان کرد: دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به عنوان متولی سلامت استان با هدف کاهش خطر انتقال ویروس اچ آی وی، دوره های آموزشی و حمایتی برای پیشگیری از انتقال عفونت از راه تماس جنسی و سایر راه های انتقال را به طور رایگان برگزار می کند.

هاشمی شهری اظهار کرد: تلاش داریم با تشکیل کمیته های اجرایی استانی و آموزش مهارت های زندگی و خود مراقبتی تا سال 2020 به اهداف سازمان جهانی بهداشت در زمینه شناسایی، درمان و کنترل این بیماری دست یابیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان همچنین از راه اندازی پایگاههای بهداشتی فعال در اماکن پرجمعیت تحت پوشش این دانشگاه ازجمله زندانها خبرداد و گفت: راه اندازی کانونهای سلامت محلات از دیگر اقدامات انجام شده برای ارتقای سلامت ورفع عادتهای غلط غذایی بویژه درمناطق حاشیه نشین است .

هاشمی به تخصیص  اعتبار یک میلیارد و500 میلیون ریالی وزارت بهداشت برای راه اندازی ازمایشگاه تشخیص بیماریهای خاص اشاره کرد و افزود:  مساعدت مالی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی استان روند احداث این مرکز را تسریع میکند ودیگری نیازی به ارسال نمونه های خاص از استان برای تشخیص بیماری در انسستیتوپاستورایران نیست .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت : آمارها نشان دهنده این امر است که الگوی انتقال در یک دهه اخیر تغییر کرده و به سمت انتقال از طریق تماس جنسی پیش رفته است لذا آموزش در  سطح اقشار مختلف  می تواند نقش مهمی در کنترل و جلوگیری از انتقال این بیماری داشته باشد .

هاشمی شهری  از تشکیل کمیته کشوری مبارزه با ایدز به ریاست رئیس جمهور خبر داد و افزود : کمیته متناظر استانی نیز در استان باید تشکیل شود و با توجه به شرایط استان اهداف مورد نظر این کمیته مشخص و بومی سازی شود .

وی ادامه داد : با توجه به استقرار سه دانشگاه علوم پزشکی در استان و نقش آنها در سه منطقه از استان امید است به اهداف تعیین شده در زمینه مبارزه با بیماری ایدز نزدیک شویم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: