• پنجشنبه ۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-1484-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

وزیر جهاد کشاورزی:

دولت در تلاش است تا کشاورزی را در سیستان و بلوچستان احیا کند

وزیرجهاد کشاورزی گفت: مردم سیستان و بلوچستان در دو دهه گذشته گرفتار خشکسالی هستند که دولت با توسعه آبیاری نوین در تلاش است تا کشاورزی را در این استان احیا کند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمود حجتی در سفر به شهرستان خاش و در جمع خبرنگاران، اصلاح ساختار تخصیص و پرداخت خسارت های بخش کشاورزی را ضروری عنوان کرد و افزود:جبران خسارت وارده به بخش کشاورزی از طریق بیمه کشاورزی (برای محصولات بیمه شده)،استمهال بازپرداخت بدهی کشاورزان به بانک ها و همچنین استفاده از اعتبارات ستاد حوادث غیرمترقبه در حال پیگیری است.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه بسیاری از مراتع بر اثر خشکسالی خشک و دام های روستاییان و عشایر در معرض نابودی قرار گرفته اند تلاش می شود با حمایت دولت بخشی از علوفه دامی این مناطق را به طور رایگان تامین و توزیع کنیم .

حجتی با توجه به شرایط کم آبی کشور، توسعه سامانه های نوین آبیاری و کشت های گلخانه ای را از اولویت های این وزارت اعلام کرد.

وی خاطرنشان کرد: دولت در مبحث تسهیلات ارزان به کشاورزان گرفتار خشکسالی برنامه های بسیار خوبی را در دستور کار قرار داده است .

وی ادامه داد: این تسهیلات متناسب با فرهنگ، فقه و مذهب هر منطقه به کشاورزان داده می شود .

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: با نگاه بلند دولت در حمایت از کشاورزان تلاش خواهیم کرد حمایت های خوبی از این قشر زحمت کش جامعه در قالب ارائه تسهیلات ارزان داشته باشیم .

وزیر جهاد کشاورزی گفت: دولت تدبیر و امید در مبحث آبیاری نوین طرح های بسیار خوبی در کشور به ویژه سیستان و بلوچستان دارد .

حجتی اظهار داشت: هم اینک طرح آبیاری نوین در سطح 46 هزار هکتار دشت سیستان و 100 هزار هکتار در جنوب سیستان و بلوچستان برای مقابله با خشکسالی توسط دولت در دست اجراست .

وی تصریح کرد: اجرای این طرح ها نوید بخش رونق کشاورزی در سیستان و بلوچستان با حداقل میزان آب است .

وی تاکید کرد: اجرای طرح های آبیاری نوین که از سوی دولت در کشور بویژه سیستان و بلوچستان در دست اجراست بهترین راهکار برای مقابله با خشکسالی است .

حجتی در ادامه با اشاره به این که حضور و مداخله دولت در بازار محصولات کشاورزی «حمایتی» است،بر ضرورت تشکیل زنجیره های تولید توسط تولیدکنندگان تاکید کرد و گفت:ایجاد و مدیریت زنجیره های تولید در بخش کشاورزی،تجربه موفق جهانی است و با توجه به مزایای آن از جمله کاهش هزینه های تمام شده،حذف واسطه ها و بهره مندی تولیدکنندگان از ارزش افزوده تولید خود، ایجاد زنجیره های تولید از مزرعه تا سفره از اولویت های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی اظهار کرد: در زمینه وضعیت خشکسالی که دامن گیر مردم سیستان و بلوچستان است، گفت: ستاد بحران حوادث خسارات خشکسالی را برآورد می‌کند، دارند پیگیری کنند، ما وضعیت خوبی را قبل از عید در سطح کشور نداشتیم با باران بهاری تا حدودی مشکلات برخی نقاط کشور بهبود پیدا کرد، اما سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و یک میزانی هم فارس خشکسالی حاد دارند.

وی اضافه کرد: تمدید و تسهیل وام‌ها را برای کشاورزان درخواست کردیم که در دستور بررسی قرار دارد، در مجموع دولت توجه ویژه به استان‌های محروم دارد .

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در ارتباط با تأمین آب، تامین آب و آبرسانی به روستاییان و عشایر در دولت مورد تصویب قرار گرفت، بخش روستایی را وزارت نیرو پیگیری می کنند و منابع آن در اختیارشان قرار گرفته تا بتوانند سقایی آبرسانی کنند .

حجتی با بیان اینکه در بحث عشایر، به همکاران ما در سازمان عشایر میزانی اعتبار تعلق گرفته که امیدواریم بتوانند مشکلات را برطرف کنند، مطرح کرد: تأمین علوفه دام عشایر یکی از پیشنهادات ما بوده که امیدواریم دولت نه مجانی اما با شرایط خوب، یک بخشی از هزینه را یارانه دهد تا دامداران امسال را راحت‌تر سپری کنند .

گفتنی است، صبح امروز با حضور محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، افتتاح  همزمان  700 هکتار آبیاری تحت فشار در سیستان و بلوچستان انجام شد که 600 هکتار در شهرستان خاش و 100 هکتار مربوط به شهرستان خاش است.

محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی را در سفر یک روزه به سیستان و بلوچستان معاون تولیدات دامی، معاون امور باغبانی، مدیرکل دفتر هماهنگی امور استان‌ها، رئیس مرکز روابط عمومی واطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر نظام‌های بهره ‌برداری سازمان تعاون روستایی ایران، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور، نمایندگان استان درمجلس شورای اسلامی، محبی استاندار سیستان وبلوچستان و مسئولان بخش کشاورزی استان همراهی می کنند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: