• شنبه ۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-3314-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اجرا می شود؛

انجام مراقبت‌های بهداشتی و درمانی برای حجاج سیستان و بلوچستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تمام تلاش دست اندرکاران سلامت در راستای حفظ سلامت حجاج ، آموزش بهداشت فردی جهت پیشگیری از ابتلا به انواع بیماریهای عفونی وتنفسی است که این موضوع از زمان اعزام و تا پایان برگشت زائران از خانه خدا انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان دکتر طباطبایی در همایش حج تمتع استان با بیان این مطلب که خودمراقبتی مهمترین راه پیشگیری از بیماری حجاج است خاطر نشان کرد: همه ساله با حضور  بسیاری از کشورها در مراسم حج، امکان بروز بیماری های واگیردار وجود دارد،  بنابراین علاوه بر آمادگی تیم پزشکی در درمان حجاج، تمامی اقدامات لازم برای پیشگیری از شیوع بیماری ها در بدو ورود حجاج به کشور در نظر گرفته می شود و تمام تلاش ما در راستای حفظ سلامت حجاج، آموزش بهداشت فردی جهت پیشگیری از ابتلا به انواع بیماریهای عفونی وتنفسی است .

دکتر طباطبایی، از راه اندازی پایگاه مراقبتی حجاج در زمان بازگشت آنان در فرودگاه زاهدان خبر داد و افزود: به منظور پیشگیری از انتقال هرگونه بیماری تنفسی و واگیردار کلیه برنامه های مراقبتی و غربالگری و بیماریابی در بدو ورود حجاج برای آنان در این پایگاه انجام خواهد شد .

وی افزود: بیماری های تنفسی مانند سرماخوردگی و کرونا از جمله بیماری های شایع در ایام حج است،  براین اساس به محض ورود حجاج به فرودگاه زاهدان تمامی افراد مشکوک به بیماری توسط تیم های سلامت دانشگاه مورد معاینه و آزمایش قرار می گیرند و در صورت مشاهده هرگونه علائمی اقدامات درمانی برای آنان انجام می شود .

دکتر طباطبایی با اشاره  به اینکه مناسک حج امسال در تابستان و هوای گرم برگزار می‌شود، ضمن تاکید بر رعایت بهداشت فردی اضافه کرد: به دلیل گرمای هوا احتمال ایجاد مسمومیت غذایی در بین زائران خانه خدا بیشتر می‌شود و زائران باید علاوه بر خودداری از مصرف غذا و خوراکی‌های بیرون از هتل و نگهداری غذا در اتاق‌ها، نسبت به مصرف آب‌های بین ‌راهی نیز احتیاط داشته باشند ..

معاون بهداشتی دانشگاه ضمن آرزوی سفری خوش برای زائرین استان به همه آنان توصیه کرد رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و نکات مطرح شده از سوی پزشکان،  می‌تواند تا حدود 90 درصد از بیمار شدن آنان پیشگیری نماید.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: