• یکشنبه ۱۷ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 974-4084-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بازدید وزیر کشور از طرح 46 هزار هکتاری دشت سیستان

وزیر کشور از طرح 46 هزار هکتاری دشت سیستان در شمال سیستان و بلوچستان بازدید کرد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مجری طرح 46 هزار هکتار آبیاری نوین به دشت سیستان در حاشیه این بازدید بیان کرد: این طرح که در سال 93 بعد از سفر رئیس جمهوری و اعضای هیات دولت به استان مصوب شد هم اینک 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .

محمد جواد صالحی گفت: در گام نخست این طرح 500 میلیون دلار به دستور رهبر معظم انقلاب از منابع صندوق توسعه ملی اختصاص یافت .

وی ادامه داد: همچنین350 میلیون دلار اعتبار نیز برای تکمیل این طرح خردادماه امسال در هیات دولت به تصویب رسید .

وی اضافه کرد: این طرح بزرگ در پنج شهرستان زابل، هامون، نیمروز، هیرمند و زهک در قالب 16 ناحیه عمرانی با 17 ایستگاه پمپاژ و 192 دستگاه الکترو پمپ در دست اجراست .

مجری طرح 46 هزار هکتار آبیاری نوین به دشت سیستان ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده سالیانه 400 میلیون متر مکعب آب اختصاصی از طریق این طرح در اختیار بهره برداران بخش کشاورزی قرار می گیرد .

صالحی بیان کرد: 21 کارگاه با 21 پیمانکار در منطقه سیستان مشغول بکار هستند .

وی اظهار کرد: جلوگیری از مهاجرت ساکنان منطقه و پیامدهای ناگوار اجتماعی و سیاسی آن بر کشور، ناپایداری اکوسیستم طبیعی و انسانی منطقه، بالا بودن تلفات انتقال و توزیع آب، تبخیر افزون بر چهار هزار میلیمتر در سال، وجود اقلیم خشک و رطوبت کم و دمای بالای 48 درجه سانتیگراد، وابستگی کامل اقتصادی معیشت و اشتغال مردم به بخش کشاورزی ضرورت راه اندازی این طرح را دو چندان کرده است.

همچنین مجتبی پیری رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان نیز گفت: خشکسالی 726 میلیارد تومان به کشاورزان و دامپروران منطقه سیستان(شامل شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون) در سال زراعی 96- 97 خسارت وارد کرده است.

وی افزود: طرح بزرگ آبرسانی به دشت سیستان در پنج شهرستان زابل، هامون، نیمروز، هیرمند و زهک در قالب 16 ناحیه عمرانی با 17 ایستگاه پمپاژ و 192 دستگاه الکترو پمپ در دست اجراست .

وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده سالیانه 400 میلیون متر مکعب آب اختصاصی از طریق این طرح در اختیار بهره برداران بخش کشاورزی قرار می گیرد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: 21 کارگاه با 21 پیمانکار در منطقه سیستان مشغول بکار هستند .

پیری اظهار کرد: جلوگیری از مهاجرت ساکنان منطقه و پیامدهای ناگوار اجتماعی و سیاسی آن بر کشور، ناپایداری اکوسیستم طبیعی و انسانی منطقه، بالا بودن تلفات انتقال و توزیع آب، تبخیر افزون بر چهار هزار میلیمتر در سال، وجود اقلیم خشک و رطوبت کم و دمای بالای 48 درجه سانتیگراد، وابستگی کامل اقتصادی معیشت و اشتغال مردم به بخش کشاورزی ضرورت راه اندازی این طرح را دو چندان کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: