• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-5514-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

فرماندار بیان کرد:

«بی آبی، خاک و مواد مخدر» سه معضل اصلی زابل

فرماندار زابل گفت: سیستان با سه معضل «بی آبی، خاک و مواد مخدر» دست و پنجه نرم می کند و خشکسالی 2 دهه اخیر مشکلات زیادی را برای مردم این منطقه به وجود آورده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان ، هوشنگ ناظری افزود: مشکلات ناشی از خشکسالی منطقه سیستان به دلیل وابستگی به منابع آب خارجی، بیشتر از سایر نقاط سیستان و بلوچستان است به طوری که از سال 76 خشکسالی در این منطقه آغاز و اکنون تالاب هامون به طور کامل خشک شده است.

فرماندار زابل بیان کرد: با توجه به این وضعیت خشکسالی امسال در سیستان به شدت نمود پیدا کرده، تبعات منفی آن همراه با مشکلات زیاد برای مردم تا پایان سال زراعی ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه با اشاره به اینکه، دولت تدبیر و امید اقدامات بسیار خوبی در سیستان انجام داده است گفت: اجرای طرح 46 هزار هکتار آبیاری با لوله زمین های کشاورزی دشت سیستان از دیگر طرح های دولت با هدف استفاده حداکثری از حداقل آب و تخصیص آب زراعی مطمئن به کشاورزان و باغداران است.

ناظری تصریح کرد: 850 میلیون دلار برای اجرای طرح انتقال آب به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان با لوله تاکنون تخصیص یافته است .

فرماندار زابل ادامه داد: اجرای این طرح مشکل تبخیر آب را تا رسیدن به زمین بر طرف می کند .

معاون استاندار بیان کرد: شغل 80 تا 90 درصد مردم سیستان کشاورزی است و این خشکسالی ها صدمات زیادی به آنان وارد کرده است .

وی گفت: همچنین می توانیم علاوه بر تغییر الگوی کشت، با توجه به محدود بودن منابع آبی از ظرفیت سایر بخش ها که نیاز به آب ندارد مانند انرژی های نو، مرز، ترانزیت کالا، توسعه گردشگری و صنایع برای بهبود وضعیت معیشتی مردم بهره گیریم.

وی خاطرنشان کرد: در بحث دام نیز با مشکلات زیادی مواجه شدیم در گذشته وقتی که علوفه را نمی توانستیم تامین کنیم بخشی از کشت ها صرف مصرف دام های منطقه می شد اما با توجه به خشکسالی اکنون دام ها همان محصولات خشک شده روی زمین را هم نمی خورند چون تغییر مزه داده و به سمت تلخی رفته و دیگر قابل استفاده برای دام ها نیست.

فرماندار زابل افزود: 76 واحد مرغداری و 80 واحد صنعتی در سیستان دچار معضل هستند و باید برای جلوگیری از تعطیلی و کند شدن فعالیت آنها اقدامات لازم انجام شود .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: