• چهارشنبه ۲۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۱
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 974-985-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده زابل:

باید سیستان را از وابستگی به رودخانه هیرمند خارج کنیم

نماینده مردم شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید سیستان را از وابستگی به رودخانه هیرمند خارج کنیم گفت: افغانستان در چند سال اخیر بر روی رودخانه هیرمند چندین سد و بند خاکی برای مهار آب ساخته که این مساله مشکلاتی را برای منطقه سیستان به وجود آورده است.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر حبیب الله دهمرده در نشست خبری با اصحاب رسانه در زاهدان افزود: بیش از یک سوم حق آبه رودخانه هیرمند که 820 میلیون متر مکعب آب است از چاه نیمه ها آب تبخیر می شود.

نماینده زابل در ادامه با بیان اینکه  لایه روبی کردن چاه نیمه برای ذخیره بیشتر آب یک ضرورت اجتناب ناپذیر است اظهار کرد: سالانه میلیون ها متر مکعب بر اثر سیلاب های غیر قابل کنترل افغانستان در چاه نیمه ها رسوب گذاری می شود که لایه روبی نشدن این مخازن مشکلاتی را به وجود می آورد .

وی گفت: انتقال آب از دریای عمان سیستان و زاهدان را از وابستگی به رودخانه هیرمند خارج می کند و قدرت چانه زنی ایران را با کشور افغانستان در رابطه با حق آبه این رودخانه افزایش می دهد .

دهمرده تصریح کرد: انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان یک ظرفیت بسیار بزرگی است که مشکل آب آشامیدنی این استان را برطرف می کند .

وی بیان کرد: لایحه انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان را با 100 امضا تقدیدم هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی کردم که متاسفانه در صحن علنی مجلس رای نیاورد .

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: این لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون های تخصصی مجلس شورای اسلامی ارسال شده است .

وی بیان کرد: با هیچ منطقی سازگار نیست که آب آشامیدنی مردم سیستان و زاهدان را وابسته به رودخانه هیرمند کنیم .

نماینده مردم شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از دریا و حفر چاه برای دستیابی به آبهای ژرف در کنار پیگیری حق آبه رودخانه هیرمند برای برون رفت از مشکل کم آبی در سیستان و بلوچستان یک ضرورت اجتناب نا پذیر است .

وی بیان کرد: سیستان بر اساس رودخانه هیرمند شکل گرفته و اغلب شغل مردم این منطقه کشاورزی، دامپروری و صیادی بوده است .

دهمرده خاطرنشان کرد: برای نخستین بار تامین حق آبه رودخانه هیرمند را در مجلس شورای اسلامی تبدیل به قانون کرده ام .

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: سالانه 300 میلیون متر مکعب آب از چاه نیمه ها تبخیر می شوند یعنی حدود 12 برابر آب انتقالی از این مخازن به زاهدان است .

دهمرده تصریح کرد: برای نخستین بار برای جلوگیری از تبخیر آب چاه نیمه ها در قانون بودجه یک ردیف خاصی ایجاد کردم .

نماینده زابل افزود: با استفاده از روش های علمی باید از تبخیر آب چاه نیمه ها جلوگیری کرد که خوشبختانه در این زمینه با همکاری معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری اقداماتی در حال انجام است .

وی بیان کرد: از چاه نیمه ها مقادیری آب برای کشاورزی رها سازی و مردم اقدام به کشت کردند اما به دلیل عدم آورد رودخانه هیرمند گندمزارهای آنان خشک شد .

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم سیستان بنیه مالی ندارند و مرز نیز بسته است به همین سبب باید برای ماندگاری مردم در این منطقه برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت در نظر گرفته شود .

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: مشکل سیستان باید یک بار برای همیشه حل شود زیرا این منطقه به دلیل وابستگی به آب رودخانه هیرمند هر چند سال دچار سیل یا خشکسالی می شود و خشکسالی اخیر که 2 دهه ادامه دارد مردم را با مشکلات زیادی رو به کرده و به دلیل نداشتن منبع درآمد برای امرار معاش مجبور به مهاجرت شده اند .

دهمرده گفت: کشاورزی و دامپروری در سیستان یک ظرفیت بزرگ و اصلی برای ماندگاری مردم است که باید در این زمینه اقدامات موثری انجام شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: