• سه شنبه ۲ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۶
  • دسته بندی : سياسی
  • کد خبر : 975-285-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون استاندار سیستان و بلوچستان در دیدار با سرکنسول افغانستان؛

افغانستان در حل مشکلات مرز، رویکرد دوسویه با ایران داشته باشد

در راستای دستور استاندار سیستان و بلوچستان، مبنی بر پیگیری مسائل مربوط به اتباع خارجی در استان سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استاندار از محل اردوگاه الغدیر زاهدان بازدید کرد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مرعشی سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری در این بازدید که با حضور عبدالرحیم نیکپور سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در زاهدان، انجام گرفت از نزدیک روند اسکان و اعزام اتباع کشور افغانستان را بازدید و مسائل و مشکلات مربوطه را مورد بررسی قرار داد .

محمدهادی مرعشی سپس در نشستی که با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در زاهدان و مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی و نماینده وزارت امور خارجه انجام گرفت اظهار داشت: با توجه به وجوه مشترک دینی ، مذهبی و فرهنگی با کشور افغانستان و وجود مرز مشترک با استان سیستان و بلوچستان بسیاری از مسائل و مشکلات به صورت استانی و به واسطه رایزنی های محلی با مقامات افغانی مرتفع می شود که این موضوع تاثیر بسزایی در تسریع روند حل مشکلات دارد .

وی افزود: انتظار است که مقامات افغانی نیز همین نگرش و رویکرد را در حل مسائل مبتلابه مربوط به دو سوی مرز با جمهوری اسلامی ایران داشته باشند .

سرپرست معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری همچنین خواستار همکاری دولت افغانستان در رابطه با مبارزه و پیشگیری از فعالیت گروه های تروریستی و شرور شد .

وی درخصوص خدمات حوزه بهداشت و درمان به اتباع افغانستانی گفت: خدمات حوزه سلامت و واکسیناسیون در ایران و در استان به صورت رایگان به اتباع آن کشور نیز ارائه می شود .

مرعشی افزود: وزارت بهداشت و درمان حدود 40 میلیارد تومان از وزارت کشور درخصوص ارائه خدمات به اتباع افغانی مطالبه دارد که به عنوان مثال می توان به بدهی 4 میلیارد و 300 میلیونی بیمارستان سراوان اشاره کرد .

سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در زاهدان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از مهمان پذیری و خدمات ارزشمند کشور ایران به اتباع این کشوراظهار داشت: دولت جمهوری اسلامی ایران طی مدت چهل سال از وقوع انقلاب اسلامی تاکنون همواره روابط حسنه و همکاری خوبی با کشور افغانستان در امر پذیرش مهاجرین داشته است .

عبدالرحیم نیکپورگفت: ایران و افغانستان دو کشور با سابقه تاریخی بالایی هستند و به ویژه مردم ما با مردم این استان رابطه خویشاوندی و خانوادگی دارند و به جز مرز جغرافیایی از لحاظ مذهبی ، همسایگی و خویشاوندی؛ در واقع مرزی بین این دو کشور دوست و همسایه وجود ندارد .

این مقام کشور افغانستان در ادامه ضمن تشکر از امکانات فراهم شده در اردوگاه الغدیر و وسایل نقلیه مناسب برای انتقال اتباع به کشورشان بیان داشت: این قبیل همکاریها و امکانات جای تشکر دارد و پیشنهادات و مشکلات مطرح شده نیز غیرعمدی و بسیار جزئی و قابل حل و فصل هستند .

سرکنسول افغانستان با بیان این مطلب که استراتژی دولت افغانستان برگشت تدریجی همه اتباع به کشورمان است؛ گفت: در راستای تحقق این مهم در سال جاری بیش از 70 درصد افزایش جمعیت بازگشت کننده به کشورمان را داشتیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: