• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۳۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-4784-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اجرای طرح "جهاد روشنایی" برای تولید برق در سیستان و بلوچستان

مشاور وزیر نیرو در همایش مدیریت مصرف بهینه آب و برق گفت: طرح «جهاد روشنایی» با هدف توسعه منابع انرژی خورشیدی در مناطق کم برخوردار کشور به‌ عنوان یکی از طرح های اصلی سازمان بسیج مستضعفان اجرا می شود.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، داود طارمی افزود: با اجرای این طرح و نصب پنل های خورشیدی خانگی در کشور به ویژه مناطق محروم استان سیستان و بلوچستان علاوه بر تامین برق مورد نیاز، موضوع پدافند به ‌طور خاص در نظر است.

وی اظهار کرد: طرح «جهاد روشنایی» با مشارکت سپاه و شرکت های تابعه وزارت نیرو با حضور 600 هزار بسیجی در استان اجرا می شود.

طارمی خاطرنشان کرد: امسال به دلیل محرومیت از منابع آبی و کاهش نزولات آسمانی در تولید برق مورد نیاز مردم با مشکل روبه رو شدیم که با عملیاتی کردن پروژه های مختلف در استان ها از جمله سیستان و بلوچستان که با کاهش 67 درصدی نزولات آسمانی روبه رو بوده است.

وی تصریح کرد: با وجود مشکلات فراوان در صنعت برق کشور، چهار هزار مگاوات به تولید 52 هزار مگاوات افزوده شد.

وی اضافه کرد: با این وجود با تلاش تغییراتی انجام شده به ویژه برنامه خاموشی در ادارات و تغییر ساعات کاری دو هزار مگاوات به چرخه تولید اضافه شد اما هنوز سه هزار مگاوات کمبود برق وجود دارد.

مشاور وزیر نیرو گفت: مسئولان و مردم باید در مدیریت مصرف بهینه با هم همکاری لازم را داشته باشند تا از مشکلات کنونی در این صنعت و خاموشی های پی در پی عبور کنیم، دولت نیز با اجرای برنامه های مختلف به دنبال ترویج فرهنگ درست مصرف بهینه برق و آب در کشور است.

طارمی تصریح کرد: بر اساس برنامه های وزارت نیرو در زمینه تولید انرژی، چهار هزار مگاوات از طریق انرژی های نو تولید و به شبکه برق کشور اضافه می شود.

وی بیان کرد: با تفاهم نامه ای که با سپاه پاسداران داریم بیش از هزار مگاوات برق تولید شده از طریق نصب پنل های خورشیدی خانگی به این شبکه اضافه می شود.

مشاور وزیر نیرو گفت سپاه سلمان استان سیستان و بلوچستان نخستین سپاه کشور است که در این باره تفاهم نامه امضا کرده است.

وی اظهار کرد: به اندازه سه برابر مصرف برق دنیا در کشور برق مصرف می شود، باید به سمت مدیریت مصرف بهینه برق حرکت کنیم تا از صرف منابع بیشتر در این حوزه جلوگیری شود، در کشوری زندگی می کنیم که به لحاظ نعمت های فراوان نسبت به دیگر کشورها از شرایط خوبی برخوردار است اما از لحاظ مصرف و سوء مدیریت با مشکل روبه رو هستیم.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: