• سه شنبه ۱۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-1786-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اجرای برنامه مراقبت مادران باردار با محوریت حذف انتقال بیماری هپاتیت در سیستان و بلوچستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: مهمترین عوامل عفونیبیماری هپاتیت که از راه آب و غذا منتقل می شوند ویروس های نوع A و   E و مهمترین ویروس هائی که از طریق خون، ترشحات خونی، بزاق، نزدیکی جنسی، اعتیاد تزریقی، مواجهه پرسنل بهداشتی درمانی با بیماران و انتقال مادر به نوزاد و امثال آن انتقال داده می شوند شامل ویروس های نوع B و C می باشد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر سید مهدی طباطبائی در کارگروه بهداشت افزود: ابتلاء به هپاتیت های ویروسی یکی از معضلات مطرح شده از سوی سازمان جهانی بهداشت می باشد که آموزش واطلاع رسانی از مهمترین راهکارهای پیشگیری از این بیماری است .

وی گفت: هپاتیت عفونی نوعی بیماری واگیر  دار است و تا کنون 8 نوع هپاتیت شناسایی شده است گفت:

وی ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برنامه مراقبت مادران باردار با مشارکت فعال داوطلبان سلامت با محوریت حذف انتقال بیماری هپاتیت از مادر به کودک یکی از اقدامات موفق پیشگیری از این چرخه انتقال بوده است ، وهمچنین  با اجرای کمپین اطلاع رسانی ،بیماریابی و غربالگری هپاتیت در بیمارستانهای استان واجرای برنامه های آموزشی گامهای موثری در راستای اگاه سازی و اطلاع رسانی اقشار مردم برداشته شده است .

دکتر طباطبایی تصریح کرد: برای مبارزه با هر نوع بیماری باید جامعه نگر بود وبرای کنترل وریشه کنی هپاتیت زباله گردها ،کودکان کار وافراد آسیب پذیر جامعه را باید مورد توجه قرار دهیم که لازمه این حرکت مشارکت نهادها وسازمانهای مختلف با حوزه سلامت است .

به گفته معاون بهداشتی دانشگاه، تزریق واکسن هپاتیت برای گروه هدفی که بیشتر از سایر گروهها با خطر انتقال این بیماری مواجه هستند، شامل آرایشگران ،پرستاران و زندانیان با برنامه وبصورت دوره ای اجرا می گردد ، که اهم آن نظارتهای ویژه بازرسان بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر رعایت اصول بهداشتی آرایشگاههای (مردانه و زنانه ) در استان می باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: