• سه شنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 976-790-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

شرایط سخت زندگی در روستاهای خاش در پی بی آبی

خشکسالی شدید و بحران بی آبی و ریزگردها و گرد و خاک شدید استان سیستان و بلوچستان را فرا گرفته و به دنبال آن مشقت های فراوانی برای مردم در مناطق مختلف و از جمله روستائیان و عشایر پدید آمده و از مدتها قبل مردان و زنان توانمند روستایی خاش با سختی فراوان آب شرب خود را تامین می کنند .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، بسیاری از چشمه ها و قنوات و چاهها در مناطق مختلف خاش خشک شده اند .

حاتم ایرندگانی از ساکنان ایرندگان خاش که از ابتدای امسال عنوان شهر شدن را به یدک می کشد، گفت: خشکسالی و بی آبی در ایرندگان بیداد می کند و کمپین های نذر آب تشکیل شده که خیرانی از تهران و دیگر استانها در کنار مسئولان هلال احمر پای کار آمده اند و تا حد زیادی به مردم ما کمک کرده اند .

وی اظهار داشت: شرایط زندگی در منطقه ما بسیار دشوار شده و فرزندان ما دیگر طاقت حضور در منطقه را ندارند .

خانم ح قلندرزهی از ساکنان روستای شوگه از توابع بخش مرکزی خاش هم اظهار داشت: چاه آب شربی که ما استفاده می کردیم از سال قبل خشک شده که به دنبال آن پیگیری از طرف شورا شده و فرماندار و بخشدار وقت در اقدامی ضربتی برای حفر چاه آب شرب اعتبار گذاشته اند که در اختیار آب و فاضلاب روستایی قرار گرفت ولی بعد از رمضان امسال پروژه آن به دلائل نا معلوم و کوتاهی ها و ضعف مسئولان اداره آب و فاضلاب روستایی و نبود حمایت کافی از سوی مسئولان فرمانداری این پروژه همچنان تعطیل بوده و مردم ما روزگاری سخت را متحمل شده اند .

وی ادامه داد: آب و فاضلاب روستایی برای حل مشکلات تامین آب شرب بسیاری از مناطق اقدام می کند ولی برای روستای ما برنامه و تدبیری نمی کنند و به نظر می رسد روستای شوگه در برزخ عشایر و روستا مانده و مسئولان ادارات و نهادها از کد روستایی و شورا داشتن شوگه اطلاعی ندارند .

به گفته این شهروند روستایی چاه آب کشاورزی در روستای شوگه هم به شدت با کاهش مواجه شده و درختان خشک و نابود شده اند و مردم منطقه ما که کشاورزی و دامداری شان را در دو دهه اخیر از دست داده اند و هم اکنون سرمایه ای ندارند تا بتوانند خسارت های ناشی از خشکسالی را جبران کنند .

وی از فرماندار و مسئولان و نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی خواست: تا هر چه سریعتر برای حل مشکلات تامین آب و برق و زیرساختهای دیگر روستای شوگه تدبیر کنند .

مدیر آب و فاضلاب روستایی خاش هم اخیرا در مصاحبه ای عنوان کرده است که به حدود 80 تا 100 روستا آبرسانی با تانکر انجام داده اند و دهها روستای دیگر نیز در انتظار هستند .

به گفته فرهاد هاشمزهی بسیاری از مردم روستاهای خاش بحران کم آبی را در تابستان پشت سر گذاشته اند .

جلال هاشمزهی سرپرست جمعیت هلال احمر خاش هم از اهدای دهها تانکر ذخیره آب از سوی خیران و این جمعیت به مردم روستایی خاش خبر داده که با مشارکت و پیگیری هلال احمر و بخشداری ها و مساعدت عشایر و آب و فاضلاب روستایی به بخشی از نیازهای آبی مردم کمک می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: