• سه شنبه ۱۳ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-4284-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مشاور رئیس جمهور افغانستان بیان کرد:

چابهار نقطه اتصال افغانستان به آبهای آزاد

مشاور رئیس جمهور افغانستان در سفر خود به چابهار گفت: منطقه آزاد چابهار نقطه اتصال افغانستان به آبهای آزاد است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، داوود سلطان زوی افزود: چابهار برای افغانستان و کشورهای منطقه از نظر تجارت ، ترانزیت، صادرات و واردات یک مکان حیاتی است .

مشاور رئیس جمهور افغانستان با بیان اینکه افغانستان برای توسعه بازارهای اقتصادی خود نیاز به استفاده از تجارب ایران در این زمینه دارد، افزود: هدف از سفر به چابهار را بازدید از کارگاه های تولیدی و پتروشیمی برای کسب تجربه عنوان کرد .

وی گفت: ایران و افغانستان از مشترکات فرهنگی بسیاری برخودار هستند. هدف از این سفر آشنایی با ظرفیت ها و توانمندی های مناطق آزاد چابهار است. هم چنین شرایط برای حضور سرمایه گذاران افغانستانی در ایران نیز بررسی شود .

داود سلطان زوی ادامه داد: دولت افغانستان به دنبال افزایش روابط تجاری و اقتصادی با ایران است. ما به دنبال ایجاد منطقه آزاد تجاری در افغانستان هستیم و امیدواریم در این راه مناطق آزاد ایران تجربیات خود را در اختیار ما قرار دهند. معتقدیم ایجاد این منطقه آزاد در افغانستان آغاز یک فصل جدید مشترک همکاری ها میان ایران و افغانستان است .

وی اظهار کرد: افغانستان ظرفیت های بیشمار سرمایه گذاری در بخش های کشاورزی، صنعت و معدن در اختیار دارد که برای استفاده هرچه بهتر از آن نیازمند کسب تجارب ارزنده ایران در این حوزه ها هستیم .

وی همچنین درباره موضوع حق آبه شمال سیستان و بلوچستان گفت: افغانستان بر اساس قوانین بین المللی و قرارداد حق آبه به تعهدات خود در این باره عمل می کند و طرفین قرارداد نباید از پدیده های طبیعی موضوع سیاسی بسازند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: