• سه شنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 976-1587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

حاصل دست هنرمندان صنعتگر سیستان و بلوچستان در جیب دلالان

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: متاسفانه حاصل دست هنرمندان صنعتگر سیستان و بلوچستان در جیب دلالان قرار گرفته و هنرمندان این صنعت در استان دچار ضرر و زیان زیادی شده اند.

علیرضا جلالزایی در گفت وگو با ایسنا-  منطقه سیستان و بلوچستان بیان کرد: گاهی حاصل دسترنج سوزن دوزان استان توسط عده ای دلال و سودجو به قیمت ناچیز خریداری می شود و به قیمت گزاف در خارج از کشور به فروش می رسد.

وی افزود: اقدام هایی انجام شده است تا از سودجویی دلالان جلوگیری شود که شناسایی و شناسنامه دار کردن هنرمندان صنعت‌گر از جمله این اقدام هاست تا به واسطه این پوشش تحت نگاه ویژه این اداره کل قرار گیرد و از سودجویی از دسترنج صنعت‌گران جلوگیری شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه اظهار کرد: به دنبال ثبت ملی ایرانشهر، زمینه ثبت جهانی آن هم فراهم شود تا مشکلاتی که گریبانگیر زنان و دختران سوزن دوز است رفع شود.

جلالزایی تصریح کرد: سوزن دوزی از غنی ترین داشته های زنان بلوچ است و ملی شدن این شهر حاصل زحمات صنعت‌گران، مردم و مسئولان است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: تلاش های مرحوم مهتاب نوروزی در کسب این عنوان برای ایرانشهر موثر بوده است و امیدواریم زنان و دختران بلوچ در این منطقه ادامه دهنده راه او باشند، ظرافت، زیبایی و هندسی بودن سوزن دوزی بلوچی از دیگر دلایلی است که سبب شد ایرانشهر در میان 31 استان با ثبت ملی به جایگاه واقعی اش دست پیدا کند.

وی گفت: با ثبت ایرانشهر به عنوان شهر سورن دوزی زمینه ای فراهم شده است تا بتوانیم صادرات چمدانی محصولات سوزن دوزی را به صادرات گمرکی تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه ایرانشهر شاخص‌ها و معیارهای ثبت ملی هنر سوزن دوزی را دارد، گفت: این هنر می‌تواند نقش بسزایی در صادرات صنایع‌دستی ایران ایفا کند.

جلالزایی تاکید کرد: با توجه به مشتریان داخلی و خارجی که این محصولات دارند، می‌توان با سروسامان دادن هر چه‌بهتر اوضاع بازاریابی و برندسازی، صادرات سوزن‌دوزی ایران را جهانی کرد و نیز شناخت صحیح بازارهای هدف نیز می‌تواند در این مسیر راه‌ساز بوده و مثمر ثمر واقع شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: