• چهارشنبه ۲۱ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 976-6384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان بیان کرد:

خسارت صد در صدی خشکسالی به 50 هزار بهره‌بردار بخش کشاورزی سیستان

رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: 50 هزار بهره بردار کشاورزی منطقه سیستان که سهم 24.5 درصدی تولیدات این استان را برعهده دارند بر اثر خشکسالی شدید در سال زراعی جاری 100 درصد خسارت دیده‌ اند .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مجتبی پیری افزود: خشکسالی سال زراعی جاری در شمال استان 742 میلیارد ریال خسارت به کشاورزی منطقه وارد کرده است .

وی بیان کرد: تا کنون 91 میلیارد ریال خسارت خشکسالی به گندم کاران سیستان پرداخت شده است .

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: این میزان خسارت خشکسالی به دو هزار و 627 کشاورز شهرستان های شمال استان قبل از شروع سال زراعی جدید پرداخت شد .

پیری افزود: امسال کشاورزان در قالب بیمه پایه هر هکتار از زمین های خود را با مبلغ پنج هزار و 800 تومان زیرپوشش قرار دادند که بر اساس این نوع بیمه برای جبران خسارت یک میلیون و 200 هزار تومان به هر هکتار زمین خسارت دیده پرداخت شد .

وی گفت: بیمه پایه محصولات کشاورزی فقط خسارت های فاجعه بار ناشی از سرمازدگی و خشکسالی را که بالای 70 درصد است که پرداخت می کند .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در ادامه افزود: استان سیستان و بلوچستان دارای ۵۱ درصد جمعیت روستایی است که اعظم بار اشتغال و معیشت آنان وابسته به کشاورزی است، پس اهمیت آن بسیار است و کسی نمی‌تواند سهم این بخش را انکار کند .

وی ادامه داد: محدودیت منابع آبی هر ساله وجود داشته است، اما امسال به‌دلیل کاهش شدید بارندگی چه در شمال و چه در جنوب استان، بحران خشکسالی بسیار جدی‌تر است و باید برای مقابله با آن برنامه‌ریزی کرد .

پیری با اشاره به اینکه خشکسالی علاوه بر بخش کشاورزی، به دامپروری مردم استان نیز خسارت زده است، افزود: پوشش گیاهی منطقه مطلوب نیست و ناچار شدیم تا علوفه یارانه‌ای از سایر استان‌ها وارد کنیم .

مديرکل جهاد کشاورزي سيستان و بلوچستان يکي ديگر از پيامدهاي خشکسالي و خساراتي که عايد کشاورزان و محصولاتشان مي شود، را طوفان شن هاي روان و ماسه دانست که خسارات جبران ناپذيري را به آنان وارد مي کند .

وی افزود: در واحدهای روستایی، عشایری و دریاچه هامون در منطقه سیستان در حال حاضر 40 هزار رأس دام سنگین و 800 هزار رأس دام سبک نگهداری می‌شود که با توجه به خشکسالی تأمین آب برای این دام‌ها در بستر دریاچه هامون با مشکل رو به‌ رو شده است .

وی با بیان اینکه در 20 سال گذشته کشاورزی پایداری در سیستان نداشته‌ایم، خاطرنشان کرد: اقتصاد در بخش کشاورزی مهم است و ما به دنبال این هستیم که کشاورز و دامدار ما فعالیت اقتصادی خوبی داشته باشند اما با توجه به اینکه در استان آب نداریم باید بار اشتغال از بخش کشاورزی کم شود .

پیری اظهار کرد: برخی از محصولاتی که امسال به امید ورود آب به هیرمند کشت شده بود خشک شده است. در بسیاری از اراضی هم به دلیل نبود آب کشت انجام نشده است.  56 هزار و 740 هکتار از زمین های کشاورزی استان در سال زراعی جاری به کشت گندم اختصاص پیدا کرد اما به دلیل نبود  آب  تنها از 31 هزار و 740 هکتار آن گندم برداشت شده و باقی از بین رفته است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: