• پنجشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-1014-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد؛

اختصاص سهم سیستان و بلوچستان از منابع ملی در بحث بازآفرینی شهری

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل ستاد بازآفرینی شهری ایران در ستاد بازآفرینی شهری سیستان و بلوچستان گفت: خوشبختانه ظرفیت های خوبی به دلیل مشارکت عمومی مردم سیستان و بلوچستان و خصوصیات فرهنگی آنان در حوزه اجرای برنامه بازآفرینی شهری وجود دارد .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، هوشنگ عشایری در این جلسه افزود: در شهر زاهدان به عنوان مرکز سیستان و بلوچستان ۴۱ درصد از جمعیت آن در محلات هدف بازآفرینی شهری زندگی می کنند و بالغ بر ۳۰ درصد مساحت این شهر در این حوزه قرار دارد .

وی با بیان اینکه این آمار نسبت به میانگین کشوری بالاست و توجه ویژه ای را می طلبد، تصریح کرد: سال گذشته ۴۵ میلیارد تومان برای بازآفرینی شهری سیستان و بلوچستان در نظر گرفته شد که قطعا اعتبار امسال با توجه به قابلیت ها و ظرفیت های این استان بیشتر از این خواهد بود .

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بعد از دستور مقام معظم رهبری درباره رسیدگی به مشکلات مردم ساکن در بافت های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی، دولت مصوباتی را در راستای تحقق فرامین ایشان تبیین کرد که منجر به شکل گیری اقدامات مناسبی در خصوص بافت های ناکارآمد شد .

هوشنگ عشایری افزود: خوشبختانه جلسه شورای عالی پول و اعتبار تشکیل شد وکاهش نرخ سود تسهیلات بانکی در بافت فرسوده از ۸ درصد به ۶ درصد کاهش یافت و به همه بانکهای عامل ابلاغ خواهد شد. سپرده گذاران از این پس می توانند تسهیلات را با سود ۶ درصد دریافت کنند .

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: در راستای ارتقای فضاهای آموزشی، بهداشتی، سبز و عمومی شهری تلاش خواهیم کرد هر یک از محلات هدف بازآفرینی به میانگین محلات شهر خودش برسد .

عشایری ادامه داد: برنامه اقدام مشترک محلات باید با در نظر گرفتن ۳ موضوع فعالیت، نقش و سهم هر دستگاه هر ۱۵ روز یک بار تشکیل شود و از طریق ستاد بازآفرینی استان به ستاد کشوری اعلام شود تا مبتنی بر این برنامه، سهم این استان از منابع ملی را اختصاص دهیم و همچنین اقدامات مرتبط با این موضوع را از طریق دولت پیگیری کنیم .

هوشنگ عشایری، با بیان اینکه برنامه ای که  رئیس جمهور درباره عمران و نوسازی مطرح کردند، مبتنی بر سه اقدام بود، گفت: اولین اقدام حضور بخش خصوصی در نوسازی و بهسازی مسکن بود که  براساس آن همه دستگاه های دولتی مکلف هستند اراضی مورد نیاز را در اختیار این بخش قرار دهند .

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به دو بخش دیگر برنامه رئیس جمهور درباره عمران و نوسازی، گفت: بخش دوم ارتقاء خدمات روبنایی و زیربنایی و بخش سوم هم مشارکت اجتماعی و عمومی مردم در بازآفرینی شهری است .

معاون وزیر در پایان گفت: حداقل زمان بهسازی هر محله و اجرای برنامه بازآفرینی در آن محله را بین ۱۰ تا ۱۲ سال عنوان و تصریح کرد: در طول این مدت، محلات هدف باید به میانگین کیفیت زندگی همان شهر دست یابند و شرایطی مهیا شود که زیست پذیری در آن محلات افزایش یابد .

به گفته وی بودجه مورد نیاز برای نوسازی کل محلات نابسامان کشور ۱۲۳ هزار میلیارد تومان است که با توجه به حداکثر زمان اجرای آن سالانه ۲۵ هزار میلیارد تومان باید برای بهسازی محلات آسیب پذیر اختصاص یابد که ۱۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی، ۸ هزار میلیارد ریال توسط دولت و ۷ هزار میلیارد ریال توسط شهرداری تامین می شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: