• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-2184-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نماینده مردم چابهار در مجلس:

چابهار با توسعه نامتوازن مواجه است

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: توسعه متوازن زیرساخت‌های حمل و نقلی چابهار و به‌ویژه تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان عزم جدی ملی می‌خواهد .

عبدالغفور ایرانژاد در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: متاسفانه ما در چابهار با یک توسعه نامتوازن از سوی وزارت راه مواجه‌ایم؛ باآنکه بندر چابهار با یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری آماده شده اما در سایر زیرساخت‌ها که تکمیل کننده بندر هستند و بندر نیاز مبرم به آن‌ها دارد، فاصله معنادار داریم و خیلی عقبیم .

وی افزود: بندر چابهار درحالی با ظرفیت 15 میلیون تخلیه و بارگیری در سال آماده شده که جاده‌های غیراستاندارد و فاقد شانه چابهار، اصلا استاندارد چنین بندر بین‌المللی را ندارند؛ توقع این بود که وزارت راه هم‌زمان با توسعه بندر به فکر توسعه جاده و راه آهن که تکمیل کننده آن‌ است، باشد.

نماینده چابهار با اشاره به روند ساخت راه آهن چابهار-زاهدان نیز گفت: این راه آهن به‌دلیل حجم باری که قرار است از بندر چابهار صادر، وارد و ترانزیت شود؛ اقتصادی‌‌ترین راه ریلی ایران است و بندر چابهار بدون راه آهن به نظر کارشناسان اصلا رقابت‌پذیر نیست .

ایرانژاد ادامه داد: محور ریلی چابهار- زاهدان به‌ طول 610 کیلومتر از سال 89 آغاز شده اما به‌دلیل کمبود اعتبارات با وقفه‌ای سه‌ ساله رو به‌ رو شد و دوباره در سال 92 این‌بار توسط قرارگاه سازندگی حضرت خاتم الانبیا (ص) شدت گرفت. قطعه دوم آن هم از زاهدان تا سرخس به‌تازگی در اواخر سال گذشته آغاز شده است .

وی بابیان اینکه راه آهن چابهار 32 درصد پیشرفت فیزیکی دارد؛ گفت: تاکنون بنا به آمار شرکت توسعه زیرساخت‌های حمل و نقلی وزارت راه، هزار میلیاردتومان منابع به آن ترزیق شده و برای تکمیلش هم 4 هزار میلیاردتومان اعتبار می‌خواهد البته برای تکمیل قطعه دوم هم سه‌هزار میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که در مجموع می‌شود 7 هزار میلیاردتومان .

ایرانژاد با بیان اینکه توسعه متوازن زیرساخت‌های حمل و نقلی چابهار و به‌ویژه تکمیل راه آهن چابهار-زاهدان عزم جدی ملی می‌خواهد؛ خاطرنشان کرد: گمان نمی‌کنم با اعتباراتی جاری طولانی‌ترین و اقتصادی‌ترین خط ریلی کشور تا ده‌سال آینده هم به بهره‌برداری برسد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: