• یکشنبه ۸ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-1386-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رشد شاخص زایمان‌های بهداشتی در سیستان و بلوچستان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: با اجرای طرح تحول سلامت وحمایتهای ویژه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در زمینه ترویج زایمانهای مراقبت شده و طبیعی، شاخص زایمانهای بهداشتی در استان رشد چشمگیری داشته است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، دکتر سید مهدی طباطبایی افزود: با توجه به اینکه یکی از علل عمده مرگ نوزادان ابتلا به عفونت ها می باشد،لذا به منظور کاهش عفونت در نوزادان اقدامات و مداخلاتی نظیر ارتقای برنامه های کنترل عفونت در سطح یک در حال پیگیری و اجرا می باشد .

وی اظهار کرد: رشد 93 درصدی زایمانهای بهداشتی و کاهش زایمان در منزل در سیستان وبلوچستان یکی از ثمرات طرح تحول سلامت بوده است.

وی ادامه داد : در حال حاضر با اجرای برنامه های محوری پیشگیری از مرگ مادران ونوزادان خوشبختانه پوشش مراقبت 5-3 روزگی نوزادان در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان  از 38.9 درصد در سال 94 به 76.7 درصد در سال 96 افزایش یافته است .

معاون بهداشتی دانشگاه خاطر نشان کرد:  با عنایت به غربالگری علائم خطر نوزادی مثل زردی و بررسی از نظر موفقیت در امر تغذیه نوزاد با شیر مادر لازم است، مداخلات لازم در خصوص ارتقاء کمی و کیفی مراقبتهای نوزادان ادامه یابد و همچنین  مشاورین شیردهی، مراقبین سلامت و بهورزان در کلیه سطوح داخل و خارج بیمارستانی ، خدمات مشاوره و آموزش شیردهی را به مادران باردار و شیرده ارائه  نمایند .

طباطبایی تاکید کرد: مرکز مشاوره ژنتیک دانشگاه نیز بصورت فعال آمادگی لازم جهت ارائه هر گونه خدمات مشاوره، غربالگری و تشخیص پیش از تولد را در سطح استان دارا می باشد .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: