• دوشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-587-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بیان کرد؛

ورود سودجویان به حوزه صنایع دستی سیستان و بلوچستان/
خرید صنایع دستی استان با قیمت 400 هزار تومان و فروش آن 20 میلیون

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: استان در حوزه صنایع دستی تنوع بسیاری دارد و آثار تولید شده هنرمندان این منطقه از ارزش زیادی برخوردار است و این سبب شده عده ای سودجو در لباس خیر وارد استان شوند و با قیمت هایی میان 400 تا 800 هزار تومان، تولیدات هنرمندان استان را خریداری کنند و همین محصولات را با قیمت های 15 تا 20 میلیون تومان در بازارهای تهران به فروش رسانند.

علیرضا جلالزایی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به این کلاهبرداری ها اقداماتی برنامه ریزی شد و برای اولین بار در سایت فروش سفال کلپورگان، برای بانک هایی که در خارج کشور شعبه دارد درگاه های الکترونیکی پرداخت پول ایجاد شد و محصول تولیدی هنرمندان به طور مستقیم توسط این سایت با نظارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به فروش رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه گفت: پیش از این برخی از محصولات تولید شده هنرمندان صنایع دستی استان از جمله سفال کلپورگان به صورت چمدانی از کشور خارج می شد، به گونه ای که افرادی به واسطه دوستان و آشنایان سفارش کالا می دادند و فرد آشنا محصول تولید شده را همراه خود به خارج از کشور حمل می کرد اما با تدابیر انجام شده از این پس خارج کردن این محصولات از گمرک میسر می شود .

جلالزایی بیان کرد: متاسفانه شرایط استان از گذشته به گونه ای بود که هیچ گونه اطلاعی از صنعت گران صنایع دستی استان وجود ندارد و نمی توان گفت چند صنعت گر در استان فعال هستند، این نقص بر حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وارد است اما برنامه ریزی شده تا این افراد شناسایی و شناسنامه دار شوند.

وی ادامه داد: از طرفی مدتی است که توسط مرکز کشور طرح بیمه صنعت گران صنایع دستی کشور بررسی شده و این طرح قرار است به عنوان آزمایشی از سیستان و بلوچستان آغاز شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: ادارات یکی از مشکلات حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هستند و به عنوان رقیب اصلی این حوزه شناخته می شوند، زیرا به عنوان نمونه در قسمت هتلداری، ادارات اقدام به ایجاد مهمانسرا کرده اند و برخی هم هتل ساخته اند در حالی که انجام این کار باید از مبادی این سازمان انجام شود.

وی افزود: سیستان و بلوچستان استانی دور از مرکز است و هزینه های ورود به این منطقه بسیار زیاد است و سفر به این خطه هم زمان زیادی می برد، اما با وجود این هر چه در حوزه گردشگری استان هزینه شود سرمایه گذاری برای آینده است و باید با سرمایه گذاری، استان را به بهترین شکل ممکن معرفی کرد، زیرا این منطقه، متنوع ترین و ناشناخته ترین مقصد گردشگری کشور است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین در ادامه از اجرای 300 ویژه برنامه همزمان با هفته گردشگری در 19 شهرستان استان خبرداد.

وی اظهار کرد: همزمان با این ایام ویژه برنامه های مختلفی در سیستان و بلوچستان نظیر برگزاری نمایشگاه عکس جاذبه های تاریخی و طبیعی در موزه ها، تجلیل از فعالان گردشگری و ارائه بسته های گردشگری پیش بینی شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: