• چهارشنبه ۱۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-1190-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

"تنگ نالک" نماد و الگوی برجسته مبارزه با سلطه گران در خاش

تنگ یا دره نالک در بخش مرکزی خاش بعنوان سرمایه تاریخی و طبیعی بلوچستان نماد و الگوی برجسته مبارزه قوم بیدار دل، هوشیار و با بصیرت قوم بلوچ با سلطه طلبان و سلطه گران است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، مرزداری و غیوری از ویژگیها و شاخصهای قوم اصیل بلوچ بوده و شهرستان خاش دارای سرمایه های تاریخی، طبیعی، زیست محیطی و باستانی فراوانی بوده که هر کدام به تنهایی یک ارزش محسوب و دارای سند و محتواست .

تنگه نالک با دره ها و محیط زیست پاک و بکر در بخش مرکزی خاش سندی تاریخی از ایثار و فداکاری و وطن پرستی مردمان منطقه و سرمشق نسل جوان در پاسداری از میهن و دارای جایگاه مقدسی برای اهالی خاش است .

تنگ نالک در دهستان سنگان در بخش مرکزی خاش منطقه شکست ارتش انگلیس در مقابل مردم بومی منطقه و نیاکان استکبار ستیز طوایف شهرستان است و از طرفی داری ویژگیهای سرزمینی و مخاطب و محیطی منحصر بفردی است که دارای طبیعت کوهستانی و آب شیرین و گونه های گیاهی خاصی بوده که در طول سال به صورت مستمر میزبان گردشگران از خارج استان و داخل استان می باشد .

تنگه نالک در دهستان سنگان دارای پهنه و عرصه وسیع مرتع است که چراگاه احشام و دامهای اهالی منطقه و حتی مناطق همجوار در شهرستان میرجاوه بوده و بسیاری از طبیعت دوستان و بکرنوردان تماشا چرای احشام را به عنوان یک جاذبه در این منطقه به نظاره می نشینند .

در سالهای قبل با تاکیدات دولتمردان و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان خاش کارهای ویژه و خلاقانه ای در پذیرایی از مهمانان و مسافران در ایام مختلف سال با مشارکت دهیاران و دستگاههای ستاد تسهیلات سفر فراهم آمده که تاکنون مورد استقبال مسافران قرار گرفته است .

گشت و گذار در طبیعت و رجوع مردم به طبیعت دارای ریشه های دینی و ملی بوده و انتظار و تقاضا از طبیعت گردان حفظ میراث طبیعی و مراقبت از طبیعت و بهداشت محیط طبیعی است .

تنگ نالک در بخش مرکزی خاش می تواند به عنوان نقطه ای از شهرستان خاش که شاهد حماسه و دلاوری مردمان منطقه در مبارزه با متجاوزان بوده است ثبت ملی گردد و بخشداری مرکزی شهرستان برنامه های خاصی برای معرفی بیشتر و ایجاد زیرساختهای لازم برای حضور گردشگران و علاقمندان دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: