• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۲۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-3884-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

17 ترالر در عمان صید می‌کنند

نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی گفت: تعداد ترالرها در دو دهه اخیر از 67 فروند به زیر 20 فروند رسیده و هم‌اکنون 17 ترالر در عمان صید می‌کنند .

عبدالغفور ایرانژاد در گفت‌وگو با ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: 67 ترالر از سال 70 در عمان مشغول صید بودند؛ باوجود آنکه این ترالرها ملزم بودند در آب‌های عمیق و 8 تا 10 مایل به بعد صید کنند اما قوانین را رعایت نمی‌کردند و حتی تا 2 و 3 مایل ساحل هم می‌آمدند .

وی افزود: به‌مرور زمان با شکایت صیادان و کمک شیلات ترالرها از دور خارج شدند و از 67 فروند به زیر 20 فروند رسیدند و هم‌اکنون 17 ترالر در عمان صید می‌کنند .

وی تصریح می‌کند: مشکل ما صید ترال نیست چراکه صید ترال در آب‌های عمیق و باهدف ماهی‌های غیرماکول است، مشکل ما این است که ترالرها قوانین را رعایت نمی‌کنند و به ساحل و جایی که صیاد چابهاری صید می‌کند نزدیک می‌شوند .

ایرانژاد تأکید می‌کند: به‌خاطر همین صید ترال در سواحل کشورهای اروپایی که هم‌اکنون به‌طور کامل از دور خارج شده، برآورد شده 20 تا 25 سال زمان می‌برد تا ذخایر در آن‌ کشورها بازسازی و ترمیم شوند .

نماینده مردم چابهار در مجلس خاطرنشان کرد: در عمان کشتی چینی نیست ولی همین ترالرهای ایرانی دو دهه است بلای جان صیاد سیستان و بلوچستانی است؛ با پیگیری‌های مستمر ما قرار شده از این 17 فروند باقی مانده هرسال 5 تا 6 فروند از دور خارج شود تا ان‌شاالله بحث حضور ترالرها به پایان برسد .

وی ادامه داد: هم‌زمان با از رده خارج کردن ترالرها درحال برنامه‌ریزی برای حضور کشتی‌های مدرن پرساین برای برداشت صنعتی و پربازده ماهی‌های غیرماکول هستیم؛

کشتی‌های پرساین شیلات که کشتی‌های مدرنی برای صیادی در جهان هستند با ردیاب محل تجمع ماهی‌های غیرماکول را به‌صورت گله‌ای شناسایی می‌کنند و با تورهای محاصره‌ای میانی در آب‌های عمیق آن‌ها را به‌دام می‌اندازند و با همان آب دریا بالا می‌آورند و در مخازن یخ قرار می‌دهند .

ایرانژاد بابیان اینکه این روش صید، به‌دام انداختن دیگر ماهی‌های خوارکی و یا گونه‌های ارزشمند رو به انقراض را به حداقل می‌رساند؛ تاکید می‌کند: حتی در صورتی که گونه‌های ارزشمند صید شوند همانطور که توضیح دادم امکان برگرداندنشان به دریا وجود دارد؛ امروزه کشورها به جای صید ترال برای برداشت ذخایر غیرماکول به این روش نوین صید روی آوردند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: