• شنبه ۱۴ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-3614-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل هواشناسی استان خبر داد؛

توسعه ایستگاه‌های هواشناسی دریایی در سیستان و بلوچستان

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: تا کنون تنها یک ایستگاه هواشناسی دریایی در سواحل جنوب استان ایجاد شده که بر اساس برنامه فرایند احداث 2 ایستگاه شروع شده و 2 ایستگاه دیگر نیز در طرح توسعه شبکه پایش هواشناسی استان دیده شده است .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محسن حیدری در دیدار با مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در چابهار اظهار کرد: هواشناسی استان در راستای توسعه سواحل مکران برنامه توسعه شبکه پایش دریایی خود را شروع کرده و احداث دو ایستگاه جدید دریایی در بنادر «زرآباد» از توابع کنارک و «پسابندر» چابهار را در دستور کار خود قرار داده است .

وی افزود: هم اکنون در نوار 300 کیلومتری ساحل استان با دریای عمان یک ایستگاه هواشناسی دریایی داریم که با توجه به اهمیت اطلاعات این بخش بسیار ناکافی است .

حیدری تصریح کرد: فرایند ساخت ایستگاه هواشناسی دریایی زرآباد سال گذشته شروع شده و با توجه به منابع مالی کنونی از پیشرفت فیزیکی مطلوبی برخوردار است اما هواشناسی دریایی پسابندر در مراحل ابتدای کار قرار دارد و به زودی احداث آن شروع می شود .

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: علاوه بر اینها ایجاد دو ایستگاه هواشناسی دریایی در بنادر «بریس» و «تنگ» نیز در برنامه توسعه شبکه دریایی استان قرار دارد که با تأمین اعتبار مراحل ساخت آن‌ها شروع خواهد شد .

وی با بیان اینکه هواشناسی آمادگی دارد تا در صورت وجود زمینه های افزایش همکاری با اداره کل شیلات استان، همکاری لازم را داشته باشد، افزود: هواشناسی آماده است تا با همکاری و سرمایه گذاری شیلات و بخش خصوصی ایستگاه خودکار هواشناسی در بنادر «گواتر و رودیک» را راه اندازی و تمام خدمات فنی، اداره ایستگاه، و دریافت مجوزهای لازم برای الحاق آن به شبکه پایش هواشناسی کشور را تقبل کند .

حیدری با تاکید بر ضرورت فعالیت طرح تهک دریایی و برگزاری منظم جلسات دیسکاشن دریایی در چابهار، گفت: با اجرای این طرح فعالیت‌های دریایی با بهره وری بیشتر و خطر کم تر انجام می شود .

هدایت الله میرمرادزهی مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان نیز در این دیدار با اشاره به اهمیت اطلاعات هواشناسی در بخش فعالیت های شیلاتی گفت: وضعیت جوی نخستین و مهم‌ترین نیاز فعالیت های صیادی و دریایی به ویژه پرورش میگو است .

وی ادامه داد: اطلاعات هواشناسی از یک سو و برنامه های توسعه اداره کل شیلات از سوی دیگر سبب شده تا هر ساله میزان فعالیت های شیلاتی جنوب استان افزایش یابد. در گذشته فعالیت زیادی در گواتر انجام نمی‌شد اما اکنون فعالیت‌های گسترده ای در این منطقه در حال انجام است و روند رو به توسعه ای دارد .

این مسئول خاطرنشان کرد: طی چند سال اخیر روند توسعه مزارع پرورش میگو در بندر گواتر شروع شده و ابتدا 300 هکتار مزرعه پرورش میگو ایجاد شد و سپس با اجرای برنامه توسعه ای و جذب سرمایه گذار، وسعت مزارع میگو در این منطقه به بیش از 1000 هکتار رسید .

میرمرادزهی در ادامه با بیان اینکه ما به صورت شبانه روزی به اطلاعات هواشناسی نیازمندیم و از هر گونه طرح های توسعه‌ای آن استقبال می کنیم، افزود: احداث ایستگاه هواشناسی در بنادر گواتر و رودیک برای ما بسیار مهم است و تلاش می کنیم تا برای رفع نیازهای شیلاتی با کمک بخش خصوصی و اداره کل هواشناسی استان، ایستگاه هواشناسی در این بنادر راه اندازی شود .

مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان اضافه کرد: تغییرات وضعیت جوی در طول ساحل دریای عمان زیاد است و هر منطقه شرایط متفاوتی با منطقه دیگر دارد که اطلاع از این تغییرات برای پرورش دهندگان میگو حیاتی است. با داشتن اطلاعات هواشناسی راندمان تولید افزایش یافته و شاهد توسعه پایدار در این بخش ها هستیم .

به گفته این مسئول، هم‌اکنون حدود 3000 لنج و قایق در جنوب استان فعالیت می کنند که بخشی از آن ها فراساحل هستند و در آب‌های دور دست صیادی می کنند. بیش از 24 هزار صیاد در چابهار فعالیت می کنند که نیاز به اطلاعات هواشناسی دارند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: