• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-3814-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

طوفان شن با سرعت 104 کیلومتر بر ساعت زابل را فرا گرفت

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: طوفان گردوخاک با سرعت 104 کیلومتر بر ساعت زابل در شمال استان را فرا گرفت و سبب شد تا غلظت ذرات معلق در هوای این شهر به بیش از 19 برابر حد مجاز برسد .

محمود دیانتی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا-منطقه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: صبح امروز وزش طوفان و گردوخاک با سرعت 104 کیلومتر بر ساعت موجب شد تا دید افقی در ایستگاه فرودگاهی زابل به 900 متر کاهش یابد و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به  2853 میکروگرم بر مترمکعب معادل 19 برابر حد مجاز برساند .

وی با بیان اینکه هم اکنون شرایط کیفی هوای زابل برای تمام گروهای سنی ناسالم است و توصیه می شود تا مردم از ترددهای غیر ضروری در فضاهای باز خودداری کنند، افزود: وزش این طوفان موجب کاهش دید افقی در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان شده است به طوری که بیشترین کاهش دید از محورهای منتهی به شهرستان زهک و هیرمند گزارش شده است .

دیانتی ادامه داد: وزش باد شدید و گردوخاک در زهک نیز سبب شد تا دید افقی در محل ایستگاه هواشناسی این شهر به 300 متر کاهش یابد و کیفیت هوای این شهر نیز به شدت کاهش یابد .

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: گردوخاک حاصل از طوفان زابل سبب شده تا گردوغبار گسترده شهر زاهدان در مرکز استان را فرا گیرد و دید افقی این شهر به 2500 متر کاهش دهد. علاوه بر این وزش باد و گردوخاک سایر شهرهای شمالی استان شامل هیرمند، هامون و نیمروز را نیز فرا گرفته است .

دیانتی ادامه داد: فردا نیز وزش این باد شدید در نواحی شمال استان ادامه دارد. توفان علاوه بر کاهش دید افقی و کیفیت هوا در شهرهای شمال استان موجب کاهش دید و اختلال در ترددهای جاده ای در محورهای زابل-زاهدان، زابل-نهبندان و زاهدان-نهبندان و زاهدان - بم و محورهای مواصلاتی غرب استان نیز می شود .

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در مدت وزش بادهای شمالی، در نواحی مرکزی و جنوبی استان افزایش غبار پیش بینی می شود و وزش باد با شدت کمتر نسبت به شمال استان رخ خواهد داد .

وی گفت: از امروز دمای هوا در نواحی شمالی و مرکزی استان حدود 8 تا 10 درجه کاهش می یابد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: