• یکشنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-3914-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دهمرده بیان کرد؛

تبدیل سیستان به کانون ریزگرد/
میزان تبخیر مخازن سیستان، 10 برابر آبی است که از زابل به زاهدان منتقل می‌شود

نماینده مردم زابل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به میزان تبخیر آب و رسوب گذاری در استان سیستان و بلوچستان گفت که این استان به کانون ریزگرد تبدیل شده است .

به گزارش ایسنا، حبیب‌الله دهمرده در جلسه علنی صبح امروز یکشنبه مجلس در جریان طرح سوال خود از وزیر نیرو درباره‌ی اقدام این وزارتخانه در رابطه با تبخیر و رسوب گذاری سدها اظهار کرد: یکی از ابرچالش‌های امروز به ویژه در استان سیستان و بلوچستان موضوع آب است و ما شاهد ماجراهای غم انگیز و دلخراشی در این زمینه هستیم. موضوع تبخیر و رسوب گذاری، سدها را تهدید می‌کند و وزارت نیرو اقدام مقتضی انجام نداده است؛ حتی علی رغم برخی از تذکرات با ایجاد سازه‌های غیر علمی در جهت عکس حرکت کرده است .

این نماینده مجلس با بیان این که ۳۰۰میلیون متر مکعب از مخازن سیستان تبخیر و میلیون‌ها لیتر رسوب می‌شود گفت: این ده برابر آبی است که از زابل به زاهدان منتقل می‌شود .

وی با طرح این سوال که وزارت نیرو برای جلوگیری از خشک شدن و تبخیر آب در سیستان چه برنامه‌ای دارد تصریح کرد: وزارت نیرو علی رغم وظیفه ذاتی خود قدمی در این زمینه برنداشته در حالی که باید اقدام عاجل برای جلوگیری از رسوب گذاری شود .

دهمرده ادامه داد:‌ در دو دهه اخیر در اثر ایجاد سد و بند توسط افاغنه ۸۰ درصد سال رودخانه هیرمند خشک بوده و افاغنه به قراردادها عمل نکردند. اوج خشکی هم در سال زراعی جاری رخ داده که آورده رودخانه منفی بوده است. وزارت نیرو هم برای آب شرب سیستان گزینه‌ی پایداری پیش بینی نکرده است .

نماینده مردم زابل در مجلس با بیان اینکه سیستان به کانون ریزگرد تبدیل شده ادامه داد: آلودگی هوا گاهی به ۶۰ تا ۷۰ برابر حد مجاز هم می‌رسد. ببینید سیستان به چه سرنوشتی دچار شده آیا این در شأن جمهوری اسلامی است؟ این استان بیکارترین، آلوده‌ترین منطقه و همچنین بدترین وضعیت را از نظر حاشیه نشینی نبود بنگاه و کارگاه صنعتی، نبود آب شرب و وضعیت بیماری‌های تنفسی دارد. هنوز گاز و راه آهن ندارد و مرز بسته شده و ظرفیت‌های دیگر هم رها شده است. کجای ایران چنین شرایطی دارد و این مردم چه جرمی مرتکب شدند؟ مگر ایرانی نیستند؟

دهمرده در پایان اضافه کرد: مردم در برابر این همه مشکل به گونه‌ای رفتار کردند که دشمنان سوء استفاده نکنند اما آیا جواب صبوری این است؟ مردم به کجا بروند؟ به سرنوشت شوم حاشیه نشینی؟ اگر جای آنها بودید چه می‌کردید؟ من از فرمایشات وزیر قانع نشدم ولی از ایشان می‌خواهم قول دهد به مشکلات این مردم نجیب رسیدگی کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: