• دوشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۱:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-4714-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کاهش کانون‌های هاری در سیستان و بلوچستان

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان ظرفیت تعداد کلی کشتارگاههای صنعتی، سنتی دام، طیور و همچنین بسته بندی گوشت قرمز و ماهی و میگو را در سیستان و بلوچستان 76 واحد ذکر کرد گفت: هم اینک به دلیل نوسانات ارز 21 واحد از این مراکز در استان مشغول فعالیت هستند .

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، حسینی در جمع خبرنگاران با اشاره به اقدامات دامپزشکی سیستان و بلوچستان در زمینه مقابله با هاری گفت: با اجرای واکسیناسیون فراگیر هاری با همکاری بخش خصوصی تعداد کانون های این بیماری در 6 ماهه نخست امسال به 12 کانون کاهش پیدا کرده است که در مقایسه با مدت مشابه با 27 کانون کاهش 56 درصدی را نشان می دهد .

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در ادامه اظهار کرد: با اقدامات مطلوب صورت گرفته امسال کانون تب برفکی در این استان گزارش نشد.

وی گفت: تاکنون 15 فقره پروانه پرورش ماهی در قفس با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب این استان در چابهار صادر شده است .

حسینی خاطرنشان کرد: طرح پرورش ماهی در قفس یکی از طرح های مهم اقتصاد مقاومتی محسوب می شود که سیستان و بلوچستان به دلیل دسترسی به اقیانوس از ظرفیت بسیار خوبی در این زمینه برخوردار است .

وی کنترل صید بی رویه آبزیان و انواع ماهی، کمک به ذخایر دریایی، تولید ارزان ماهی و صید بدون مخاطرات دریایی را از جمله مزایای پرورش ماهی در قفس عنوان کرد .

مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: طرح توسعه پرورش ماهی در قفس در دریای عمان از سال 93 مطرح و مطالعات آن توسط شرکت مهندسان مشاور دریا با همکاری دانشگاه صنعتی شریف آغاز شد که تا کنون 15 فقره پروانه در این زمینه صادر شده است .

وی با اشاره به اقدامات مطلوب انجام شده در حوزه آبزیان در سیستان و بلوچستان گفت: اجرای سیستم مراقبت بیماری های اخطار کردنی میگو در مراکز تکثیر، مزارع پرورش و طرح بررسی بیماری های SVC,KHV در مرکز تکثیر ماهیان گرم آبی زهک، سیستم مراقبت بیماری های اخطار کردنی میگو در مراکز تکثیر، مزارع پرورش و ردیابی ویروس بیماری لکه سفید میگو در مرکز تکثیر و ضدعفونی استخر مظنون و انجام اقدامات مراقبتی پس از تشخیص به منظور حصول اطمینان از سلامت پست لاروها از مهمترین اقدامات در این حوزه است .

حسینی همچنین با اشاره به اقدامات شاخص اداره کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان در سالهای اخیر افزود: اصلاح ساختار قرنطینه های دامی و موقعیت واحد ها، افزایش نظارت بر کنترل تردد محموله های ورودی و خروجی استان، افزایش نظارت بر صدور کد الکترونیک رهگیری خودروهای حمل و نظارت بر اقدامات بهداشتی قرنطینه ای و معرفی متخلفان به مراجع قضایی، آنجام آزمایش کرونا ویروس برای تمامی شترهای مرزی وارد شده، بومی حمل و کشتاری داخل استان از مهمترین اقدامات دامپزشکی در این مدت بوده است .

وی همچنین از افتتاح سیزدهمین کشتارگاه صنعتی دام سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: این کشتارگاه در گستره 25 هزار متر مربع و با زیربنای 9 هزار و 200 متر مربع توسط بخش خصوصی ساخته شده است .

دکتر مهدی حسینی افزود: تاکنون برای راه اندازی این واحد بزرگ اقتصادی که در سه طبقه ساخته شده افزون بر 120 میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است .

وی افزود: این کشتارگاه با ظرفیت روزانه 150راس دام سنگین و سبک برای 150 نفر شغل ایجاد کرده است .

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این واحد صنعتی علاوه بر خط کشتار دام، واحدهای بسته بندی آلایش خوراکی و غیر خوراکی، بسته ‌بندی گوشت و ضایعات آن شامل پودر خون، چربی صنعتی، پودر استخوان پیش بینی شده که در فاز دوم اجرا و راه اندازی خواهد شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: