• شنبه ۲۱ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 977-2290-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اجرای طرح توسعه هواشناسی کاربردی در میرجاوه

مسئول اداره هواشناسی میرجاوه گفت: طرح توسعه هواشناسی کاربردی در بخش کشاورزی به منظور افزایش راندمان تولید محصولات کشاورزی و افزایش امنیت تولید غذا در برابر مخاطرات آب و هوایی در میرجاوه اجرا می شود .

محمد امین فرهمندنیا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان اظهار کرد: هدف از اجرای طرح توسعه هواشناسی کاربردی یا همان "تهک" در بخش کشاورزی، بهبود كمي و كيفي تولید محصولات كشاورزي است تا علاوه بر اين كه محصول نهايي را از گزند پدیده های مخرب جوی نظیر سيل، سرما و طوفان و ... حفظ کند، در جهت افزايش بهره وري و منافع اقتصادي بيشتر برای كشاورزان و دامداران نیز كمك كند .

وی ادامه داد: توصیه های تهك تمامي مراحل كاشت، داشت و برداشت محصول را در بر مي گيرد و به کشاورز کمک می کند با وجود هر نوع ویژگی آب و هوایی بهترین تصمیم را بگیرد. در واقع این طرح بهترين زمان آبیاری، سم پاشي، گرده افشانی و... را نیز پیشنهاد داده و هشدارهای لازم برای مقابله با سرمازدگي و سایر شرایط مخرب جوی را نیز اطلاع می دهد .

مسئول اداره هواشناسی میرجاوه خاطرنشان کرد: برای برگزاری این طرح تا کنون چند جلسه با ادارات جهاد کشاورزی و شیلات شهرستان برگزار شده است تا جلسات دیسکاشن تهک کشاورزی به صورت مداوم در شهرستان برگزار شود .

وی ادامه داد: دیسکاشن تهک محلی برای مشورت و اشتراک دانش هواشناسی و کشاورزی توسط کارشناسان مربوطه برای تدوین یک بسته راهبردی-مشورتی جهت ارتقای امنیت تولید محصولات کشاورزی، دامی و منابع طبیعی از گزند پدیده های جوی و افزایش بهره وری در تولید محصول است که خروجی آن یک گزارش ساده و عامه فهم است که در اختیار تولیدکنندگان نهایی این بخش قرار می‌گیرد .

كهرازهي مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میرجاوه نیز در باره این طرح گفت: با توجه به خشكسالي های اخیر و كاهش نزولات جوي در استان اجراي اين طرح برای بخش کشاورزی مفيد و سازنده است چراکه کشاورزان بر اساس شرایط موجود اقدام به کشت می کنند و با اطلاع از شرایط، بهره وری بیشتری از محصولات خواهند داشت .

وي افزود: شهرستان ميرجاوه به دلیل شرایط توپوگرافی آن داراي تنوع اقليمي است به طوری که در بخش های ريگ ملك و مركزي شهرستان محصولات زراعي گندم، جو، ذرت و يونجه کشت شده و باغداري نخل خرما وجود دارد و در لاديز با توجه به وجود منابع آبی و شرایط كوهستانی آن ميوه هاي سردسيري همچون هلو ، آلو ، گيلاس ؛ توت و بادام تولید می شود .

كهرازهي اضافه کرد: از طرفي شهرستان ميرجاوه به دليل قرار گرفتن در اقليم گرم و خشك و همچنين مواجهه با پديده های خاکدار اقليم شكننده اي دارد. در برخي نقاط ذخاير استراتژيك آب در شرايط بحراني قرار گرفته است و با توجه به ميزان ناچيز بارندگي در شهرستان، ريسك كشاورزي بيشتر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: