• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۷:۱۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-384-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دانشگاهی که روغن تولید می‌کند

رئیس دانشگاه زابل گفت: بیش از ٥٠٠ درخت زیتون در مجتمع آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه زابل باردهی داشته اند.

بهلولی در گفت وگو با ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان افزود: دانشگاه زابل توانسته با کشت علمی و فرآوری زیتون نقش مهمی در احیاء باغات شمال سیستان و بلوچستان ایفا کند .

وی اظهار کرد: سودآوری و باردهی خوب درخت زیتون در اقلیم شمال سيستان و بلوچستان شرایط را برای کاشت و پرورش این محصول محیا کرده است.

رییس دانشگاه زابل به وضعیت اقلیمی منطقه سیستان و سودآوری و باردهی خوب درخت زیتون در اقلیم شمال استان اشاره کرد و گفت: در 10 سال اخیر بیش از ٥٠٠ درخت زیتون در مجتمع آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه زابل واقع در چاه نیمه کشت شده است .

بهلولی افزود: دانشگاه زابل در کنار ایجاد باغ های زیتون، یک نهالستان ایجاد کرده است و گونه های زیتون سازگار با منطقه را نیز تولید می کند .

وی ادامه داد: شمار زیادی از درختان زیتون دانشگاه به مرحله ی باردهی رسیده اند و با توجه به برداشت سالانه ٢٠ تن زیتون از درختان دانشگاه، خط تولید روغن زیتون نیز در این دانشگاه ایجاد شده است .

رییس دانشگاه زابل تصریح کرد: درخت زیتون با شرایط آب و هوایی شهرستان زابل بسیار سازگار بوده و از مقاومت خوبی برخوردار است بنابراین از آن می توان به عنوان یک محصول استراتژیک با درآمدزایی بالا یاد کرد.

وی گفت: زیتون یک محصول بی نظیر در دنیاست که سیستان نیز یکی از بهترین مکان ها برای کشت آن به شمار می رود.

وی خاطرنشان کرد: این دانشگاه در نظر دارد تا طرح توسعه کشت زیتون و صنایع تبدیلی را در سیستان اجرایی کند.

رئیس دانشگاه زابل گفت: محصول زیتون هم در پزشکی کاربرد دارد و هم خوراک از این رو اگر کشت آن توسعه یابد می‌تواند در راه‌اندازی صنایع تبدلیلی و رونق اقتصادی منطقه موثر باشد.

بهلولی تصریح کرد: توسعه صنایع فوق که در راستای سیاست های کلان ملی و اقتصاد مقاومتی است می‌تواند در ایجاد اشتغال و بهبود کیفیت زندگی مردمان منطقه تاثیر بسزایی داشته باشد .

وی گفت: زیتون در کشور به دو رقم داخلی و خارجی تقسیم می‌شود ودر مناطقی بهترین عملکرد و بهترین کیفیت را خواهد داشت که دارای زمستانهای معتدل و تابستانهای گرم و خشک و طولانی باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: