• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 978-984-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بیان کرد:

سهم 1.3 درصدی تولید ناخالص داخلی سیستان و بلوچستان در کشور

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان گفت: تولید ناخالص داخلی سیستان و بلوچستان هفت هزار و 600 میلیارد تومان است که در تولید ناخالص کشور سهم 1.3 درصدی را به خود اختصاص می دهد.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، غلامرضا مالکی در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته آمار و برنامه ریزی افزود: پایین بودن میزان تولید ناخالص به نسبت جمعیت این استان نشان دهنده پایین بودن نرخ مشارکت اقتصادی است.

وی در ادامه اظهار کرد: براساس نتایج طرح آمارگیری فصلی نیروی کار در بهار 97 ، نرخ مشارکت اقتصادی در این استان 38.1 درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هشت درصد افزایش یافت.

مالکی همچنین در ادامه تصریح کرد: از آنجایی که اشتغال جمعیت روستایی وابسته به آب و خاک است خشکسالی سبب شده تا تعداد زیادی از این افراد بیکار شوند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: نسبت اشتغال یکی دیگر از شاخص های بازار کار است که نرخ استان در این زمینه در بهار سالجاری 31 درصد و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سه درصد افزایش یافته است.

وی گفت: جمعیت سیستان و بلوچستان 3.4 درصد جمعیت کشور است.

مالکی همچنین به نرخ بیکاری استان نیز اشاره کرد و گفت: نرخ بیکاری در بهار سالجاری 18.6 درصد است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با 6 درصد افزایش روبرو بوده و دلیل اصلی آن بالا بودن میزان جمعیت روستایی در سیستان و بلوچستان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در ادامه با اشاره به خشکسالی های اخیر سیستان و بلوچستان و کمبود آب در روستاها نیز افزود: سه هزار روستا در جنوب این استان با تانکر آبرسانی سیار می شوند که برای این منظور در سالجاری 15 میلیارد تومان به شرکت آب و فاضلاب روستایی پرداخت شده است .

وی اظهار کرد:60 میلیارد تومان به سیستان و بلوچستان برای سالجاری از محل اعتبارات ماده 10 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده 12 تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور اختصاص یافت که از این مبلغ تا کنون 43 درصد تخصیص پیدا کرده است .

وی افزود: این اعتبارات به صورت پروژه ای در اختیار دستگاه هایی قرار می گیرد که زیرساخت های آنها براثر وقایع بحرانی دچار خسارت شده است .

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه اولویت اول ما در سالجاری تامین آب آشامیدنی است، ادامه داد: حدود 180 حلقه چاه در بلوچستان خشک شده و به دلیل محدود بودن منابع آبی در این منطقه حدود سه هزار روستا با تانکر آبرسانی سیار می شوند .


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: