• شنبه ۵ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-386-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون وزیر بهداشت بیان کرد؛

پنج میلیون ایرانی در آستانه مبتلا شدن به دیابت

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اینک در ایران پنج میلیون نفر مبتلا به دیابت هستند و حدود پنج میلیون نفر نیز در آستانه مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند.

به گزارش ایسنا- منطقه سیستان و بلوچستان، محمد هادی ایازی در آیین بهره برداری از سرای سمن های سلامت و 37 کانون سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود:  برای جلوگیری از بیماری های غیر واگیر ساز و کارهایی نظیر برپایی کارگاه آموزشی پیش بینی شده است و تصمیم بر آگاه سازی بیشتر مردم در این رابطه داریم.

معاون وریر بهداشت در ادامه گفت: باید تمام دستگاههای دست اندرکار در امر سلامت به وظایف خود عمل کنند تا جامعه ای سالم داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت سمن ها و موسسه های خیریه سلامت اظهار کرد: هم اینک 732 سمن و 890 موسسه خیریه سلامت در کشور فعالیت می کنند .

ایازی خاطرنشان کرد: سال گذشته خیران سلامت کشور با پرداخت هزار و 700 میلیارد تومان و سال 95 با هزار و 500 میلیارد تومان به بهبود زیرساخت های بهداشت و درمان کشور کمک کردند .

معاون اجتماعی وزیر بهداشت مشارکت در فرهنگ سازی، آموزش و توانمندسازی و مشارکت آحاد مردم در حفظ سلامت خود را از جمله رویکردهای اجتماعی شدن سلامت در جامعه عنوان کرد .

ایازی افزود: هم اینک حدود 9.5 درصد جمعیت کشور را سالمندان تشکیل می دهند اما در آینده این رقم به حدود یک سوم جمعیت افزایش می یابد که اگر برای آن ساز و کاری پیش بینی نشود قطعا با مشکلات فراوانی روبه رو خواهیم بود .

وی ارائه خدمت در زمینه توانبخشی را برای سالمندان و افراد کم توان از جمله فعالیت‌های گروهی از اهداف انجمن ها نام برد و افزود: برای کمک به سالمندان با توجه به افزایش سالمندی در کشور باید سرمایه گذاری بیشتری در این زمینه صورت گیرد که خوشبختانه تعدادی از انجمن ها در این حوزه فعال هستند.

ایازی با ابراز خرسندی از فعالیت سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت ادامه داد: لازمه محقق شدن اهداف بیشتر در این حوزه، همکاری گروه‌های هم سنخ و انجمن هایی است که در یک زمینه مشترک فعالیت دارند.

معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه سازمان‌های مردم نهاد در حال فعالیت گسترده در سطح کشور هستند که البته باید همگام با فعالیت این نهادها، مردم هم بیشتر به فکر سلامتی خود و خانواده شان باشند.

معاون وزیر بهداشت افزایش سواد سلامت را از دیگر مسائل مهم در اجتماعی شدن سلامت عنوان کرد .

وی بر عدالت سلامت در جامعه تاکید کرد و افزود: رویکرد دولت با راه اندازی خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی تحقق این مهم است .

ایازی مشارکت در کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی را از اولویت های دولت عنوان کرد و گفت: در این زمینه کانون های سلامت مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این مراسم گفت: شناسایی ۸۰۰ مادرباردار پرخطر و۲۵۰ بیمار مسلول به همت داوطلبان سلامت ومعرفی آنان به مراکز سلامت استان حرکتی بزرگ در مسیر اجتماعی شدن سلامت بود.

دکتر طباطبایی با اشاره به ضرورت تعیین نقش و جایگاه سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت، افزود: حلقه وصل و کانون همبستگی بین دریافت کنندگان خدمت، تولیت و ارائه دهندگان خدمت، بهترین نقش و جایگاهی است که می توان به سازمان های مردم نهاد در حوزه سلامت اطلاق کرد.

وی خاطرنشان کرد: نداشتن همبستگی اجتماعی در حوزه سلامت، عاملی است که این حوزه را تهدید می کند ولی به نظر می رسد با وجود سازمان های مردم نهاد و سمن ها می توان طیف وسیعی از مشکلات و شکاف ها را مرتفع کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: